Micha Dworczyk twierdzi, e Kaczyski nie mia maseczki, bo "by w pracy". "Folwark zwierzcy"

W weekend Bronisaw Wildstein odebra z rk prezesa PiS nagrod im. Prezydenta Lecha Kaczyskiego. aden z panw nie mia zaoonej maseczki i nie przestrzega zasad dystansu. Szef kancelarii premiera broni jednak Jarosawa Kaczyskiego twierdzc, e polityk by w tym momencie w pracy.

Kongres "Polska Wielki Projekt" odbył się w niedzielę 11 października, czyli w momencie, gdy cała Polska objęta ostała żółtą strefą. Zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami we wszystkich przestrzeniach publicznych, zarówno w miejscach zamkniętych, jak i otwartych, jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Podczas kongresu Bronisław Wildstein odebrał nagrodę z rąk Jarosława Kaczyńskiego - żaden z nich nie miał jednak maseczki i nie zachowywał dystansu.

Michał Dworczyk broni prezesa PiS. Komentarze: Żenująca ferajna bez szacunku do zdrowia ludzi

O komentarz w tej sprawie poproszony został szef kancelarii premiera. Michał Dworczyk w rozmowie z TOK FM powiedział, że uroczystość nie miała charakteru publicznego, więc noszenie maseczki nie było obowiązkowe. - Pracę wykonuje się nie tylko w swoim gabinecie - wskazywał, przekonując, że Kaczyński pełnił obowiązki służbowe.

W odpowiedzi użytkownicy Twittera pytają Michała Dworczyka, czy w takie same przepisy obowiązują na przykład kurierów, roznosicieli ulotek czy innych pracowników, którzy - powołując się na ten sam argument - nie musieliby nosić maseczki w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Profesor Wojciech Sadurski dodaje: "No fakt, przyjemnością tego nie można nazwać". 

"Minister Dworczyk rzekł tak: Jarosaw Kaczyski, wręczając nagrodę Bronisławowi Wildsteinowi, był w pracy i nie musiał mieć maseczki. Pracę wykonuje się nie tylko w swoim gabinecie. To ja powiem tak: żenująca ferajna bez szacunku do zdrowia ludzi. Folwark zwierzęcy" - dodaje dziennikarz "DGP" Patryk Słowik. 

Zgodnie z rozporządzeniem z 9 października 2020 roku zasłanianie ust i nosa obowiązkowe jest m.in. "w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny (np. urzędy, lotniska, szkoy, poczty, porty, restauracje)". Jak podkreślał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka za nieprzestrzeganie tego obowiązku może grozić mandat do 500 złotych. Maseczki nie muszą nosić osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o stopniu niepełnosprawności.

Mimo wprowadzonych ograniczeń posłowie nie mają obowiązku noszenia maseczek podczas wykonywania czynności służbowych - nakaz noszenia maseczek nie obowiązuję ich więc np. w ramach posiedzeń Sejmu

"Gdy dochodzi do złamania przepisów, to są stosowne służby, które powinny na to reagować"

Pytany o ostatnią miesięcznicę spoleńską Michał Dworczyk odparł, że politycy PiS starali się w kościele i poza nim przestrzegać zasad dystansu (wszyscy mieli też maseczki). - Nie wykluczam jednak sytuacji, gdzie tego dystansu mogło nie być. Oczywiście takich sytuacji należy unikać, a gdy dochodzi do złamania przepisów, to są stosowne służby, które powinny na to reagować - powiedział dalej szef kancelarii premiera.

Zobacz wideo Dziennikarz pyta premiera, czy nie powinien przeprosić Polaków. Ten w odpowiedzi pokazuje wykres

Wcześniej Michał Dworczyk na antenie "Jedynki" Polskiego radia apelował o przestrzeganie obostrzeń. Zwrócił się też do seniorów, by nie wychodzili z domu bez konieczności i unikali ryzyka zakażenia koronawirusem. Przypomniał też, że od czwartku 15 października mogą korzystać z godzin dla seniorów, kiedy sklepy i apteki będą czynne tylko dla osób powyżej 60. roku życia (w godzinach od 10 do 12).