Doradcą Andrzeja Dudy został 28-latek wyrzucony z PiS. Prezydent powołał nowych współpracowników

Etatowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy został 28-letni Łukasz Rzepecki, były poseł PiS, który w 2017 został wykluczony z klubu partii. Na skutek personalnych roszad ze swoim stanowiskiem pożegnała się też dotychczasowa szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Na jej następczynię została powołana Grażyna Ignaczak-Bandych.

Przed godziną 16 w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość mianowania przez Andrzeja Dudę nowych pracowników prezydenckiej kancelarii. - Prezydent zaczął kolejną kadencję i to taki moment, kiedy te zmiany będą przeprowadzone - zapowiadał wcześniej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Dotychczasowa szefowa kancelarii Halina Szymańska, która odejdzie na emeryturę, została zastąpiona przez Grażynę Ignaczyk-Bandych - potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje, do których dotarli wcześniej dziennikarze RMF FM.

Zobacz wideo

Doradcą Andrzeja Dudy zostanie 28-latek wyrzucony z PiS. Chciał uchylenia immunitetu Tarczyńskiego

To nie koniec zmian, bo Andrzej Duda mianował też dwóch nowych, etatowych doradców (wcześniej jego doradczynią społeczną została Kinga Duda). Chodzi o byłego wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika (ma koordynować pracę doradców) oraz 28-letniego byłego posła PiS, Łukasza Rzepeckiego.

Rzepecki, który ma być doradcą prezydenta ds. społeczeństwa i młodych, w październiku 2017 roku został wykluczony z klubu PiS - opisało RMF FM. Powodem była jego zapowiedź, że zamierza zagłosować za uchyleniem immunitetu ówczesnemu posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu (dziś jest europosłem).

- Chciałbym zaapelować z tego miejsca do pana posła Dominika Tarczyńskiego o to, żeby zrzekł się immunitetu - mówił Rzepecki (chodziło wówczas o prywatny akt oskarżenia, w którym poseł PO Marcin Kierwiński zarzucał Tarczyńskiemu, że ten pomawia go o niezgodny z prawem lobbing) 

- Poseł Łukasz Rzepecki wystąpił przeciwko jednemu z naszych kolegów - komentowała Beata Mazurek, gdy Rzepecki już spełnił swoją obietnicę i zagłosował za uchyleniem immunitetu Tarczyńskiego. Był wówczas najmłodszym posłem w Sejmie, później związał się na krótko z klubem Kukiz'15.

Na etatową doradczynię została też powołana Anna Surówka-Pasek, która wcześniej pełniła funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta.

Więcej o: