Sejm. PiS odrzucił wniosek opozycji ws. informacji o stanie przygotowania szpitali. "Obudźcie się!"

Podczas obrad Sejmu posłowie Lewicy w obliczu kolejnego rekordu zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa (ponad 3 tys. nowych przypadków i aż 75 zgonów jednego dnia) wnosili o włączenie do porządku obrad dodatkowego punktu. Dotyczył ujawnienia przez ministra zdrowia informacji na temat przygotowania służby zdrowia do walki z pandemią. Wniosek został odrzucony głosami posłów PiS. - Przez was polska służba zdrowia jest w bagnie, obudźcie się! - mówił Krzysztof Gawkowski.

W Sejmie trwają skrócone do jednego dnia obrady - posłowie zajmują się m.in. projektem nowelizacji tegorocznego budżetu (zakłada deficyt w wysokości ponad 109 miliardów złotych), a także pracami nad projektem budżetu na 2021 rok. Ze względu na wyjątkowo złą sytuację epidemiczną w Polsce i na rekord zgonów oraz zakażeń, przedstawiciele Lewicy złożyli wniosek o dodanie do porządku obrad punktu, na mocy którego minister zdrowia Adam Niedzielski miałby udzielić informacji dotyczącej aktualnego przygotowania służby zdrowia na drugą falę koronawirusa.

Zobacz wideo Prof. Maria Gańczak: Testowanie osób tylko pełoobjawowych nie jest dobre, jeśli chcemy kontrolować epidemię

PiS odrzucił wniosek posłów Lewicy. Chcieli przekazania informacji nt. przygotowania szpitali

Posłowie Lewicy chcieli m.in. przedstawienia przez ministra zdrowia informacji na temat aktualnego stanu przygotowania i wydolności jednoimiennych szpitali zakaźnych. Wniosek został jednak odrzucony głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości - 226 posłów PiS było "przeciw" ("za" zagłosowało jednak 4 parlamentarzystów obozu rządzącego - podaje Wprost.pl).

Magdalena Biejat z Lewicy udostępniła środowe informacje resortu zdrowia mówiące o ponad 3000 nowych przypadkach koronawirusa i 75 ofiarach śmiertelnych jednego dnia. "Tymczasem PiS odrzucił wniosek Lewicy o informację Ministra Zdrowia na temat aktualnej sytuacji". 

Ponad 3000 nowych zakażeń, 75 zgonów. Panie Premierze Morawiecki, COVID-19 nie jest w odwrocie. Co zrobiliście przez ostatnie miesiące, poza oszukiwaniem obywateli, żeby przygotować polską służbę zdrowia i gospodarkę na drugą falę pandemii?

 - wskazała z kolei wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Zgłaszam wniosek formalny o ściągnięcie do parlamentu pana premiera Morawieckiego i pana ministra Niedzielskiego. Sytuacja pandemiczna od wielu miesięcy się nasila, a rząd udaje, że nic się nie stało! Lewica pokazuje wam [do PiS-red.] czerwoną kartkę
Przed cztery miesiące słyszeliśmy, że premier dymisjonuje koronawirusa. Tak go dymisjonuje, że nie ma miejsc w szpitalach, brakuje respiratorów, a polska służba zdrowia jest w bagnie. Wszystko przez was, obudźcie się! 

- grzmiał z sejmowej mównicy Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

 Później z podobnym wnioskiem o ujawnienie informacji na temat stanu przygotowania państwa do walki z pandemią wystąpiła także posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska - również bezskutecznie.

Więcej o: