Czarnek dostał wynik testu w ciągu kilku godzin. Minister zdrowia: To nowy standard

W poniedziałek Przemysław Czarnek poinformował, że z powodu bólu głowy udał się na badania i jeszcze tego samego dnia dostał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. O to, czy każdy obywatel może liczyć na równie "ekspresowy" test, zapytano w "Gościu Wiadomości" ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W poniedziałek Przemysław Czarnek miał otrzymać z rąk prezydenta nominację na stanowisko ministra edukacji i nauki. Zaprzysiężenie nowych ministrów zostało jednak przesunięte po tym, jak poseł PiS poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Uroczystość odbyła się we wtorek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Z oczywistych względów Czarnek nie mógł w niej uczestniczyć. 

Zobacz wideo Marcin Horała był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (7.10)

Informując o pozytywnym wyniku testu, przyszły minister wskazał, że na badania udał się tego samego dnia, w którym miało odbyć się zaprzysiężenie. Kontrowersje wzbudziło to, że otrzymał wynik w ciągu kilku godzin, co, jak się wydaje, nie jest powszechną praktyką. Rzecznik ministerstwa zdrowia przekonywał na przykład, że zarówno w przypadku polityków, jak i "zwykłych" obywateli, ścieżka wykonywania testów jest taka sama. 

Czarnek otrzymał wynik testu w ciągu kilku godzin. Niedzielski: To nowy standard

Wątpliwości wokół kwestii "ekspresowego" testu posła Czarnka próbował rozwiać minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przede wszystkim przyszły minister zachował się bardzo odpowiedzialnie, bo nie schował swoich symptomów i objawów, tylko podjął bardzo świadomą decyzję o konieczności przetestowania. Wiedział bowiem, że potencjalnie naraża na ryzyko całą radę ministrów - powiedział szef resortu zdrowia w programie "Gość Wiadomości". 

- Rzeczywiście, na początku pandemii na wynik testu trzeba było czekać więcej niż dobę, dwie. Mówię tu o samym wykonaniu badania, bo należy jeszcze pamiętać o całej logistyce, czyli np. dowożeniu próbek czy wpisywaniu wyników. Ale w tej chwili, np. w krakowskim szpitalu uniwersyteckim testowane jest urządzenie, które daje wynik w ciągu godziny - tłumaczył. 

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego. Prezes schował maseczkę do kieszeni i na długo zapomniał o ponownym jej włożeniu

- A więc to, że pan poseł otrzymał wynik w ciągu kilku godzin, jest nowym standardem wykonywania testów PCR przy użyciu nowej technologii - podkreślił Niedzielski w TVP Info. 

Na pytanie o to, czy każdy obywatel może w ten sam sposób skorzystać z takiego testu, Niedzielski odpowiedział: "Tak. Każdy może odwiedzić lekarza POZ i jeśli sanepid zleci badanie, taki test również może być wykonany. W tej chwili szybkość wykonywania testów jest zdecydowanie lepsza". 

Więcej o: