Biogram Jarosława Kaczyńskiego na stronie KPRM. "Walczył w Powstaniu Warszawskim"? Chodziło o ojca

W biogramie Jarosława Kaczyńskiego na stronie KPRM na skutek złego rozmieszczenia akapitów widniała informacja sugerująca, że walczył on w Powstaniu Warszawskim. W rzeczywistości chodziło o ojca Kaczyńskiego, Rajmunda. Zwróciła na to uwagę m.in. Barbara Nowacka. "Są śmieszniejsi niż żarty o nich" - stwierdziła. Zapis już poprawiono.

W związku z powołaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko wicepremiera, na stronie KPRM pojawił się jego oficjalny biogram. Czytamy w nim m.in., że Kaczyński urodził się na Żoliborzu "w rodzinie o patriotycznych tradycjach", zdał maturę w Liceum Mikołaja Kopernika w Warszawie i "brał udział w wydarzeniach marcowych". Zastrzeżenia komentujących wzbudził jednak inny z zapisów - chodzi o fragment, w którym znalazła się wzmianka o walkach w Powstaniu Warszawskim.

Jarosław Kaczyński "walczył w Powstaniu Warszawskim"? Poprawiono układ tekstu w biogramie na stronie KPRM

Układ tekstu sprawił, że informacja dotycząca walk w Powstaniu wyglądała tak, jakby była częścią biografii Kaczyńskiego - w rzeczywistości odnosiła się jednak do biografii jego ojca, Rajmunda. Zwrócili na to uwagę m.in. Dariusz Joński i Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

"Na stronie premier.gov.pl info, że Jarosław Kaczyński w 1944 brał udział w Powstaniu Warszawskim, a urodził się 1949! Nieprawdopodobne, a jednak!" - napisał Joński, a Nowacka dodała: "Urodzony w 1949, w 1944 walczył w Powstaniu Warszawskim. Są śmieszniejsi niż żarty o nich".

Na zamieszczonych przez Nowacką i Jońskiego screenach ze strony kancelarii premiera widać, że drugi z akapitów w biogramie Kaczyńskiego zaczynał się od słów "W 1944 brał udział w Powstaniu Warszawskim, za co został odznaczony krzyżem Virtuti Militari" (wzmianką o ojcu Kaczyńskiego zakończono pierwszy akapit) - przez co można było odnieść wrażenie, że odnosi się bezpośrednio do prezesa PiS. W kolejnym zdaniu pojawiło się już jednak "naprowadzenie", że w opisie chodzi o rodziców Jarosława Kaczyńskiego, a nie o jego samego. "Marka Jadwiga w 1941 roku wstąpiła do Szarych Szeregów. Brała udział jako sanitariuszka w akcji Burza" - wskazano.

Na stronie KPRM można zobaczyć, że układ tekstu został już poprawiony - informacje dotyczące rodziców Jarosława Kaczyńskiego scalono w jeden akapit, co nie sprawia już wrażenia, jakby dotyczyły biografii nowo powołanego wicepremiera.

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego. Prezes schował maseczkę do kieszeni i na długo zapomniał o ponownym jej włożeniu
Więcej o: