Po zaprzysiężeniu członków rządu zaproszono do zdjęcia. Ale Kaczyński poszedł w drugą stronę

Po zaprzysiężeniu nowego rządu, prezydent, premier, wicepremierzy i ministrowie udali się na schody tarasu, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wygląda na to, że z zaproszenia nie skorzystał Jarosław Kaczyński.

Po godzinie 14 prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie  prezydent wręczył nominacje nowym ministrom. Jarosław Kaczyński, który jest już oficjalnie wicepremierem w nowym rządzie, przyjął nominację jako drugi. Podczas uroczystości Andrzej Duda zdjął rękawiczkę, by się z nim przywitać. Sam Kaczyński po odczytaniu roty przysięgi zwlekał z ponownym nałożeniem maski.

Zaprzysiężenie rządu. Pamiątkowe zdjęcie bez Kaczyńskiego

Gdy Andrzej Duda skończył przemawiać, członkowie rządu zostali poproszeni, by ustawili się do wspólnego zdjęcia. Prawie wszyscy ruszyli w stronę schodów tarasowych, gdzie planowano wykonać fotografię, wyjątkiem jest - co widać w transmisji z uroczystości - Jarosław Kaczyński, który ruszył w drugą stronę. Prezes PiS przed odejściem zdążył zamienić kilka słów z premierem Mateuszem Morawieckim.

Kaczyńskiego nie widać też na krótkim wideo ze schodów tarasu, które opublikowano na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości. 

Rekonstrukcja rządu

W nowym rządzie jest czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa.

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego. Prezes schował maseczkę do kieszeni i na długo zapomniał o ponownym jej włożeniu

Nieobecny na uroczystości jest Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra kultury i sportu oraz wicepremiera powołany został Piotr Gliński. Ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej został Tadeusz Kościński. Michał Kurtyka będzie kierował ministerstwem klimatu i środowiska. Marlena Maląg obejmie resort rodziny i polityki społecznej. Na członków Rady Ministrów powołani zostali również Michał Cieślak oraz Michał Wójcik. Na ministra cyfryzacji powołany został premier Mateusz Morawiecki. Liczba resortów została zmniejszona do 14.

Więcej o: