Duda specjalnie zdjął rękawiczkę. Kaczyński pozbył się maseczki, a ministrowie kładli je w jedno miejsce

Prezydent Andrzej Duda specjalnie zdjął rękawiczkę, by uścisnąć dłoń nowego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, a ten chwilę później pozbył się maseczki i długo jej nie zakładał - to niektóre z obrazków z wtorkowego zaprzysiężenia rządu. Odbyło się ono w szczycie zakażeń koronawirusem i w dniu, w którym resort zdrowia ogłosił nowe restrykcje. Uwagę zwracał też fakt, że niektórzy ministrowie kładli zdjęte przez siebie maski ochronne w to samo miejsce.

We wtorek odbyło się uroczyste zaprzysiężenie rządu - ostatecznie zostało ono przełożone tylko o jeden dzień po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u Przemysława Czarnka, nowego ministra edukacji i nauki. Na uroczystości Czarnka i kilku innych członków gabinetu Morawieckiego nie było (m.in. wicepremier Jacek Sasin i szef KPRiM Michał Dworczyk po kontakcie z nim zostali skierowani na kwarantannę), ale poza tym całe wydarzenie odbyło się bez przeszkód w tradycyjnej formie (choć nie w pomieszczeniu, a w ogrodach Pałacu Prezydenckiego). Zbiegło się przy tym w czasie z nowymi obostrzeniami, które kilka godzin wcześniej ogłosił minister zdrowia z powodu nagłego wzrost zakażeń i rekordu dziennej liczby ofiar koronawirusa. 

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu. Rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów

Zaprzysiężenie rządu. Andrzej Duda zdjął rękawiczkę, ministrowie kładli maski w jednym miejscu

Jak wyglądało przestrzeganie restrykcji przez rządzących podczas uroczystości? Prezydent Andrzej Duda, który gratulował każdemu z nowo powołanych ministrów i członków gabinetu Mateusza Morawieckiego, zrobił wyjątek dla Jarosława Kaczyńskiego. Początkowo, jak w przypadku pozostałych, chciał uścisnąć jego dłoń przez skórzaną rękawiczkę. Po chwili zawahania zdecydował się ją zdjąć - rękawiczek nie miał też Kaczyński, a uścisk dłoni obu polityków (odradzany przez epidemiologów) uwieczniły kamery. Można to zobaczyć na nagraniu poniżej:

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego

Wicepremier Kaczyński zdjął też podczas zaprzysiężenia maseczkę - początkowo wygłosił bez niej tekst przysięgi (schował ją do kieszeni), a następnie, gdy już wrócił na swoje miejsce, długo maski nie zakładał. "Być jak Donald Trump" - skomentował zdjęcie Kaczyńskiego Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej", przypominając, że również prezydent USA do niedawna był tym, który o masce na publicznych wydarzeniach "zapominał".

Uwagę zwracał też fakt, że niektórzy ministrowie (m.in. Michał Cieślak i Michał Wójcik), którzy zdejmowali maseczki ochronne przed wygłoszeniem tekstu przysięgi, odkładali je w jedno miejsce na ustawionym w pobliżu biurku. Widać to na poniższych zdjęciach: 

Michał Cieślak i Michał Wójcik odkładają maski ochronneMichał Cieślak i Michał Wójcik odkładają maski ochronne screen - TVP Info

Więcej o: