Rekonstrukcja rządu. W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się zaprzysiężenie nowych ministrów

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się zaprzysiężenie nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. - Ta data jest znamienna, to prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych. Od czasu, gdy Zjednoczona Prawica odniosła drugie spektakularne zwycięstwo - powiedział na uroczystości Andrzej Duda.

Na początku uroczystości premier Mateusz Morawiecki objął tekę ministra cyfryzacji. Następnie Jarosław Kaczyński został powołany na wiceprezesa Rady Ministrów. Andrzej Duda zdjął rękawiczkę i uścisnął dłoń prezesa PiS, następnie Kaczyński zdjął maseczkę i złożył przysięgę. 

Zaprzysiężenie ministrów w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Po złożeniu przysięgi przez wszystkich ministrów głos zabrał Andrzej Duda. - Bardzo podniosła chwila, można powiedzieć historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością - powiedział. - Ta data dzisiaj jest znamienna, to prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych. Od czasu, gdy Zjednoczona Prawica odniosła drugie spektakularne zwycięstwo - dodał. Jak podkreślił, "nowy rząd praktycznie od razu zetknął się z ogromną trudnością, z pandemią koronawirusa". - Po pierwsze, kwestia życia i zdrowia obywateli, po drugie, kwestia ratowania gospodarki. To dzieło było i jest realizowane i chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu - powiedział Duda.

Prezydent podziękował także ministrom, którzy zakończyli urzędowanie. Wymienił Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Jadwigę Emilewicz.

- Chcę zapewnić wszystkich, że każdy głos, który będzie w moim kierunku kierowany, każdy projekt ustawy będzie przeze mnie obserwowany od strony merytorycznej - powiedział Andrzej Duda. 

Po uroczystości ministrowie udali się na schody tarasu, by zrobić wspólne zdjęcie. W tym czasie, jak widać na transmisji m.in. TVP Info, Jarosław Kaczyński poszedł w drugą stronę. Kaczyńskiego nie ma też na wideo opublikowanym na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.  

Przemysław Czarnek zakażony koronawirusem

Ceremonia zaprzysiężenia nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim planowana była na poniedziałek, na godzinę 15.00. Powodem przełożenia uroczystości było wykrycie koronawirusa u polityka Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Czarnka, który ma objąć resort edukacji i nauki. W związku z chorobą Czarnka na kwarantannę skierowano wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka oraz wiceministra klimatu Jacka Ozdobę.

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego. Prezes schował maseczkę do kieszeni i na długo zapomniał o ponownym jej włożeniu

Jarosław Kaczyński wicepremierem

W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Nieobecny na uroczystości jest Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra cyfryzacji powołany został również premier Mateusz Morawiecki. Liczba resortów została zmniejszona do 14.

Prawu i Sprawiedliwości przypadnie 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu - po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Partia Zbigniewa Ziobry wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak. Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rekonstrukcja rządu sprawi, że zwiększy się efektywność, zmniejszy biurokracja, przyspieszone zostaną procesy administracyjne. Te zmiany mają też doprowadzić do szybszego wyjścia gospodarki z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Więcej o: