Na początku uroczystości premier Mateusz Morawiecki objął tekę ministra cyfryzacji. Następnie Jarosław Kaczyński został powołany na wiceprezesa Rady Ministrów. Andrzej Duda zdjął rękawiczkę i uścisnął dłoń prezesa PiS, następnie Kaczyński zdjął maseczkę i złożył przysięgę.
Po złożeniu przysięgi przez wszystkich ministrów głos zabrał Andrzej Duda. - Bardzo podniosła chwila, można powiedzieć historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością - powiedział. - Ta data dzisiaj jest znamienna, to prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych. Od czasu, gdy Zjednoczona Prawica odniosła drugie spektakularne zwycięstwo - dodał. Jak podkreślił, "nowy rząd praktycznie od razu zetknął się z ogromną trudnością, z pandemią koronawirusa". - Po pierwsze, kwestia życia i zdrowia obywateli, po drugie, kwestia ratowania gospodarki. To dzieło było i jest realizowane i chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu - powiedział Duda.
Prezydent podziękował także ministrom, którzy zakończyli urzędowanie. Wymienił Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Jadwigę Emilewicz.
- Chcę zapewnić wszystkich, że każdy głos, który będzie w moim kierunku kierowany, każdy projekt ustawy będzie przeze mnie obserwowany od strony merytorycznej - powiedział Andrzej Duda.
Po uroczystości ministrowie udali się na schody tarasu, by zrobić wspólne zdjęcie. W tym czasie, jak widać na transmisji m.in. TVP Info, Jarosław Kaczyński poszedł w drugą stronę. Kaczyńskiego nie ma też na wideo opublikowanym na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.
Ceremonia zaprzysiężenia nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim planowana była na poniedziałek, na godzinę 15.00. Powodem przełożenia uroczystości było wykrycie koronawirusa u polityka Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Czarnka, który ma objąć resort edukacji i nauki. W związku z chorobą Czarnka na kwarantannę skierowano wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka oraz wiceministra klimatu Jacka Ozdobę.
W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Nieobecny na uroczystości jest Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra cyfryzacji powołany został również premier Mateusz Morawiecki. Liczba resortów została zmniejszona do 14.
Prawu i Sprawiedliwości przypadnie 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu - po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Partia Zbigniewa Ziobry wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak. Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rekonstrukcja rządu sprawi, że zwiększy się efektywność, zmniejszy biurokracja, przyspieszone zostaną procesy administracyjne. Te zmiany mają też doprowadzić do szybszego wyjścia gospodarki z kryzysu wywołanego przez pandemię.