Rzecznik Andrzeja Dudy o wtorkowym zaprzysiężeniu: Te zmiany muszą zostać przeprowadzone

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy zapewnia, że kancelaria jest przygotowana na zaprzysiężenie rządu, które odbędzie się we wtorek po południu. W uroczystościach udziału nie weźmie poseł Przemysław Czarnek, u którego badanie potwierdziło zakażenie koronawirusem.

Początkowo zaprzysiężenie rządu miało odbyć się w poniedziałek. Na wniosek premiera uroczystość ta została przesunięta na wtorek 6 października na godzinę 14. Ze względu na zakażenie koronawirusem nieobecny na zaprzysiężeniu będzie przyszły minister edukacji Przemysław Czarnek. Poseł zostanie mianowany na to stanowisko w późniejszym terminie.

Zobacz wideo Nowy skład rządu zaakceptowany. Premier podał nazwiska ministrów

Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda jest badany jak każda osoba w Polsce, kiedy są zalecenia 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski został zapytany w Polsat News o przygotowania Kancelarii Prezydenta do tej uroczystości. - Przygotowaliśmy się w sposób szczególny, przede wszystkim przestrzegając wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Mamy duże doświadczenie i swoje rygorystyczne uwarunkowania, których przestrzegamy. Od strony organizacyjnej jesteśmy w pełni gotowi do przeprowadzenia tych zmian w radzie ministrów - powiedział.

- To jest decyzja pana prezydenta. Jestem przekonany, że jesteśmy przygotowani, że wszystkie procedury, które istnieją, w pełni chronią nas przed koronawirusem. Te zmiany muszą zostać przeprowadzone, polski rząd musi sprawnie funkcjonować - dodał rzecznik prezydenta. Błażej Spychalski zauważył, że Polskę czeka trudny czas odbudowywania gospodarki, dlatego powołanie rządu jest tak ważne.

Rzecznik nie odpowiedział jednak na pytanie, jak często testowany na koronawirusa jest sam prezydent Andrzej Duda. - Za każdym razem były to testy wykonywane za zaleceniem odpowiednich służb. Nie ma prewencyjnych badań w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda jest badany jak każda osoba w Polsce, kiedy są zalecenia - podkreśli Spychalski.

Więcej o: