Przedstawiciele nauki i religii przeciwni nominacji Czarnka. "Okazywał brak szacunku dla godności człowieka"

"Wyrażamy zaniepokojenie decyzją o zamiarze powołania na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki Pana Posła dr. hab. Przemysława Czarnka. Kandydat na to stanowisko wielokrotnie [...] okazywał brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT" - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisało się 98 przedstawicieli świata nauki, sztuki oraz związków wyznaniowych. W poniedziałek polityk PiS miał objąć funkcję ministra edukacji i nauki, jednak okazało się, że jest zakażony koronawirusem.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że nowym ministrem edukacji i nauki zostanie Przemysław Czarnek. Poseł PiS i były wojewoda miał zostać zaprzysiężony na to stanowisko w poniedziałek, jednak na kilka godzin przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim poinformował, że jest zakażony koronawirusem. 

>>> Jest decyzja Andrzeja Dudy ws. zaprzysiężenia rządu. Spychalski: We wtorek o godz. 14

Polityk PiS-u znany jest z homofobicznych wypowiedzi, nic więc dziwnego, że już same plany powierzenia mu odpowiedzialności za polską edukację i szkolnictwo wyższe wzbudziły liczne protesty. Sprzeciw wyrażali politycy opozycji, a w niedzielę przed gmachem Ministerstwa Edukacji zorganizowano protest pod hasłem "Chcemy edukacji. Nie indoktrynacji". 

Ludzie nauki i sztuki oraz przedstawiciele związków wyznaniowych sprzeciwiają się nominacji Czarnka

"Zaniepokojenie" wobec planowanej nominacji Czarnka na szefa połączonych resortów edukacji i nauki wyraziło 98 intelektualistów, w tym przedstawiciele uczelni, związków wyznaniowych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Pod oświadczeniem podpisali się m.in.: prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (na którym wykłada Czarnek), prof. dr hab. Piotr Trojański z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Sebastian Rejak, p.o. dyrektora biura American Jewish Committee na Europę Środkową, Naczelny Rabin RP Michael Schudrich, bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź", Danuta Przywara, prezeska zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski czy Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pełną listę podpisów można znaleźć na stronie "Więzi"

Zobacz wideo Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji. Czy to dobra zmiana? Komentuje R. Fogiel

"Wyrażamy zaniepokojenie decyzją o zamiarze powołania na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki Pana Posła dr. hab. Przemysława Czarnka. Kandydat na to stanowisko wielokrotnie w publicznych wypowiedziach okazywał brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT" - czytamy w oświadczeniu.

W tym kontekście przypomniano wypowiedź Czarnka z czerwca 2020 r., która padła w jednym z programów TVP Info. "Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym" - mówił poseł PiS. 

"Niepokój muszą budzić także głoszone przez dr. Czarnka poglądy dotyczące wspólnej polsko-żydowskiej historii, szczególnie w odniesieniu do jej najtragiczniejszych kart, i niezrozumiałe wypowiedzi na temat Muzeów - Miejsc Pamięci, z których nigdy się nie wycofał" - wskazują intelektualiści. 

Czarnek w 2018 roku na antenie TVP Lublin sugerował, że Żydom "zależy na oskarżaniu Polaków". Mówił również, że "być może to, że my z altruizmu wobec innych utrzymujemy państwowe muzea w Auschwitz i na Majdanku, powoduje, że straciliśmy kontrolę nad przekazem". Cały antysemicki program z udziałem Czarnka opisano na łamach Oko.press

"Szkoła powinna uczyć szacunku i wychowywać do zgodnego życia w społeczeństwie"

Ludziom nauki podpisanym pod listem "trudno jest zrozumieć", dlaczego funkcja ministra edukacji i nauki ma przypaść osobie, która prezentuje tak kontrowersyjne poglądy, a będzie przecież odpowiedzialna za "kształtowanie programu oświaty i wychowywanie milionów polskich uczniów". 

Ich zdaniem, szkoła nie powinna jedynie przekazywać wiedzy, ale i wychowywać młodych ludzi do "zgodnego życia w społeczeństwie" oraz uczyć szacunku do drugiego człowieka. "Uważamy, że jedną z kluczowych kompetencji, jakie powinny charakteryzować osobę odpowiedzialną za system edukacji, jest poszanowanie ludzkiej godności i różnorodności, przekonanie o równości wszystkich w prawach i obowiązkach oraz wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, także gdy jest ona rezultatem nienawiści wobec inności" - wskazują sygnatariusze listu.

Zaznaczyli też, że dotarła do nich informacja o stanie zdrowia przyszłego ministra i życzą mu szybkiego powrotu do zdrowia. 

>>> Przemysław Czarnek tak widzi rolę kobiety: ma rodzić dzieci i czekać, aż niewierny mąż się nawróci

Więcej o: