Jest decyzja Andrzeja Dudy ws. zaprzysiężenia rządu. Spychalski: We wtorek o godz. 14

Rzecznik Andrzeja Dudy poinformował, że prezydent we wtorek "dokona zmian w rządzie". Zaprzysiężenie miało odbyć się w poniedziałek, ale rano Przemysław Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji i nauki, poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

"Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów jutro o godzinie 14.00. Zmiany zostaną przeprowadzone uwzględniając obostrzenia sanitarne" - napisał na Twitterze Błażej Spychalski.

Przemysław Czarnek zakażony koronawirusem

Ceremonia zaprzysiężenia nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim planowana była na poniedziałek, na godzinę 15.00.  Powodem odwołania uroczystości było wykrycie koronawirusa u polityka Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Czarnka, który ma objąć resort edukacji i nauki.

Zobacz wideo Czy dalsze wzrosty liczby zakażeń koronawirusem są nieuniknione?

"W tej chwili prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne przez właściwe organy sanitarne" - poinformował Polskie Radio rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że po zakończeniu postępowania epidemiologicznego zapadną decyzje dotyczące ewentualnych dalszych działań, takich jak kwarantanna, czy wykonanie testów.

Ministrowie na kwarantannie

Piotr Müller wyjaśnił, że z tego powodu premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu zaprzysiężenia. - Ten termin będzie ustalony przez pana prezydenta, gdy wszystkie okoliczności będą już jasne - dodał rzecznik rządu.

Po południu rzecznik rządu poinformował, że na kwarantannę skierowano wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka oraz wiceministra klimatu Jacka Ozdobę.

Jak zapewnia Müller, decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu. "Rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej" - wyjaśnił rzecznik.

Więcej o: