GIS podjął decyzję ws. Czarnka. Wysyła na kwarantannę wszystkich zagrożonych, w tym ministrów

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie zdecydował, że wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z posłem Przemysławem Czarnkiem między piątkiem 2 października a poniedziałkiem 5 października, zostaną objęte kwarantanną. Informację przekazał Główny Inspektorat Sanitarny.

O zakażeniu koronawirusem poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek poinformował rano. Polityk miał dziś odebrać od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na urząd ministra edukacji i nauki. Z powodu zakażenia ceremonia została odwołana. Premier zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczenie nowego terminu zaprzysiężenia rządu.

W Kancelarii Premiera prowadzone jest obecnie dochodzenie epidemiologiczne, w związku z możliwością zakażenia się członków rządu.

Kto z rządu miał kontakt z Czarnkiem?

Lista nazwisk wciąż się wydłuża. W ostatnich godzinach potwierdziło się, że jest na niej m.in. szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, który potwierdził, że w ostatnich dniach miał z Czarnkiem kontakt. Wiadomo już, że osób, które widziały się z posłem, byli też minister Jacek Sasin i Michał Moskal, który najprawdopodobniej będzie kierował biurem Jarosława Kaczyńskiego

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u posła Czarnka na kwarantannę skierowano: ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka oraz wiceministra klimatu Jacka Ozdobę. 

"Rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu" - podał rzecznik.

Michał Moskal sam poinformował, że jest w samoizolacji, oraz że w ostatnich dniach nie miał kontaktu z Jarosławem Kaczyńskim.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji. Czy to dobra zmiana? Komentuje R. Fogiel