Sasin, Dworczyk, Moskal. Kto jeszcze widział się z zakażonym Przemysławem Czarnkiem? [Lista]

Jacek Sasin, Michał Dworczyk oraz Michał Moskal, który najprawdopodobniej będzie kierował biurem Jarosława Kaczyńskiego - między innymi z tymi politykami widział się Przemysław Czarnek, u którego potwierdzono w poniedziałek zakażenie koronawirusem. Ruszyło dochodzenie epidemiologiczne, a specjalnym nadzorem zostali objęci ministrowie.

W Kancelarii Premiera i najbliższym otoczeniu Przemysława Czarnka, u którego wykryto kooronawirusa, ruszyło postępowanie epidemiologiczne, a politycy zostali objęci specjalnym nadzorem. Trwa ustalanie, którzy z nich w ostatnim czasie mieli bezpośredni kontakt z mianowanym na ministra edukacji i nauki politykiem. Sprawą dochodzenia epidemiologicznego zajmuje się lubelski sanepid.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji. Czy to dobra zmiana? Komentuje R. Fogiel

Czarnek zakażony koronawirusem. Kto miał z nim kontakt? Na liście m.in. Michał Dworczyk

Lista nazwisk wciąż się wydłuża. W ostatnich godzinach potwierdziło się, że jest na niej m.in. szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, który potwierdził, że w ostatnich dniach miał z Czarnkiem kontakt. - W tej chwili powiatowy inspektor sanitarny kończy dochodzenie epidemiczne i zostanie przedstawiona informacja, kto powinien zostać objęty kwarantanną, a kogo kwarantanna nie dotyczyła - powiedział po godzinie 12 na antenie TVN 24.

Na pytanie, czy kancelaria premiera pracuje normalnie, odparł:

W tej chwili dowiedzieliśmy się o tym, w związku z tym jesteśmy wszyscy w pracy jak każdego dnia i czekamy na informację

Jak dodał, nie wie na razie, czy będzie poddany testom na koronawirusa. - Tego nie wiem, to wszystko jest uzależniony od decyzji inspektora sanitarnego - powiedział. Nie udało się potwierdzić, czy w ostatnim czasie miał osobisty kontakt z premierem Mateuszem Morawieckim, jednak ze względu na pełnioną funkcję jest to prawdopodobne. 

Z kolei dziennikarz "Wprost" Marcin Dobski przeanalizował zdjęcia z uroczystości, w których brał udział Przemysław Czarnek w ostatnich dniach. Pokazują one, że na kwarantannę z powodu zakażenia polityka trafić mogą m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, marszałek województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, a także Michał Moskal, dyrektor Biura Prezydialnego PiS, który - jak nieoficjalnie donosiły media - ma zostać szefem gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego.

"Z obrazków wynika, że panowie: Jarek Stawiarski (dziś na kongresie gospodarczym), Jacek Sasin i Michał Moskal powinni być na kwarantannie. A szczególnie pan Moskal, który jest blisko wicepremiera Kaczyńskiego. Rozumiemy?" - napisał Dobski.

Michał Moskal odniósł się już do tej wypowiedzi. "Spokojnie - już w samoizolacji, a z PJK [prezesem Jarosławem Kaczyńskim - red.] się od tego czasu nie widziałem. Wszystko będzie dobrze. Dużo zdrowia wszystkim, niedługo mam nadzieję będzie wiadomo na czym stoimy" - zaznaczył.

"Przemysław Czarnek dziś dowiedział się, że ma koronawirusa. Tymczasem w minioną sobotę..." - napisał dziennikarz Onetu Kamil Dziubka, również udostępniając zrobione w sobotę zdjęcie Czarnka w towarzystwie Jacka Sasina i wojewody lubelskiego.

To nie koniec postępowań epidemiologicznych obejmujących polskich polityków, bo w poniedziałek po pozytywnym teście na koronawirusa poinformował Piotr Zgorzelski z PSL. Dzień wcześniej był on gościem w studiu telewizji Polsat podczas "Śniadania w Polsat News" - wraz z nim w rozmowie uczestniczyli m.in. Radosław Fogiel (PiS), Sławomir Neumann (KO), Artur Dziambor (Konfederacja) i Maciej Gdula (Lewica).

O godzinie 15 miała się odbyć ceremonia zaprzysiężenia rządu po rekonstrukcji. Premier Morawiecki zwrócił się do Kancelarii Premiera z wnioskiem o jej przełożenie - decyzja ma zapaść w najbliższym czasie.