Jacek Sasin zapowiedział budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego. "Będzie zbiórka społeczna"

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział start inicjatywy, której celem jest ufundowanie i zbudowanie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Monument miałby powstać na terenie skweru imienia Grażyny Chrostowskiej - niedaleko dworca PKP.

"Wobec bezczynności władz miasta Lublina chcemy wziąć inicjatywę w swoje ręce i doprowadzić do tego, że ten pomnik powstanie. Mamy nadzieję na współpracę z władzami miasta Lublina. Nie chcemy tutaj żadnego konfliktu, ani nie chcemy działać w kontrze do kogokolwiek inicjatyw" - napisał na Twitterze Sasin. 

Podczas konferencji prasowej społecznego komitetu budowy pomnika Jacek Sasin przypomniał zasługi tragicznie zmarłego prezydenta dla niepodległości i suwerenności Polski oraz jego działalność na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej: Sasin o wyborach korespondencyjnych, które się nie odbyły. "Demokracja kosztuje"

Polityk podkreślił, że inicjatywa ma na celu upamiętnienie związków Lecha Kaczyńskiego z Lublinem. W tym kontekście wspomniał o spotkaniach byłego prezydenta z mieszkańcami i podkreślaniu przez Lecha Kaczyńskiego roli Lublina w polskiej historii. 

Zobacz wideo Czy Ziobro jest tak dobrym ministrem, jak L. Kaczyński? Girzyński: Oczywiście, że nie

Jacek Sasin: Lech Kaczyński "nie obawiał się bronić interesu Polski i poległ na posterunku"

Jacek Sasin zaznaczał, że prezydent zasłużył się szkolnictwu wyższemu w Lublinie. "To z inicjatywy świętej pamięci pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego została przyjęta ustawa gwarantująca finansowanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z budżetu państwa" - przypomniał polityk.

Wicepremier powiedział ponadto, że monument ma utrwalić pamięć o byłym prezydencie jako o wielkim patriocie, który "nie obawiał się bronić interesu Polski i poległ na posterunku".

Minister Jacek Sasin dodał, że na potrzeby budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie zostanie zorganizowana zbiórka społeczna, aby przedsięwzięcie zyskało wymiar społeczny. 

Czytaj więcej: Czarnek nowym ministrem. Sasin: Jego poglądy odpowiadają temu, co nasze środowisko polityczne głosi

Więcej o: