Wiadomo, kiedy Andrzej Duda powoła nowych ministrów. Zaprzysiężenie dopiero po weekendzie

Choć nowy skład rządu premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, zaprzysiężenie nowych członków nie jest możliwe w tym tygodniu. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów w najbliższy poniedziałek. Informację potwierdził sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Błażej Spychalski.

Do rządu po rekonstrukcji wejdzie w randze wicepremiera m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a z kolei minister Michał Cieślak zajmie stanowisko ministra do spraw samorządów w kancelarii premiera. Andrzej Duda uroczystego zaprzysiężenia nowych ministrów dokona w poniedziałek 5 października. 

>>> Duże zmiany w rządzie. Komentarze po konferencji Morawieckiego. "Jest jeden pozytywny aspekt" <<<

Zaprzysiężenie nowego rządu w następny poniedziałek

W rozmowie z Polskim Radiem Błażej Spychalski wyjaśnił, dlaczego zaprzysiężenie nowych członków rządu nie jest możliwe w tym tygodniu. "Cały czas czekaliśmy na wniosek ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - to po pierwsze" - mówi rzecznik prezydenta. "Po drugie, wynikało to też z tego, że kalendarz pana prezydenta w tym tygodniu nie bardzo pozwalał na dokonanie takich zmian. Stąd prezydent podjął decyzję, że w najbliższy poniedziałek o godzinie 15.00, zgodnie z rekomendacją pana premiera, dojdzie do zmian w składzie Rady Ministrów" - powiedział Spychalski.

Wśród nowych ministrów są między innymi szefowie połączonych resortów. Minister Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa.

Minister Przemysław Czarnek będzie odpowiadał za połączone ministerstwo edukacji narodowej i ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego - ministerstwo edukacji i nauki. Ta  nominacja spotkała się z krytyką ze strony opozycji m.in. za jego kontrowersyjne wypowiedzi na temat osób LGBT. To wypowiedź polityka z czerwca: "Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją". 

Zobacz też: Imiona ofiar homofobii na budynku MEN. Komentuje wicerzecznik PiS

Zobacz wideo

Przemysław Czarnek  jest konstytucjonalistą z KUL-u i posłem PiS od 2019 roku. Pierwszy raz o struktury władzy otarł się w 2002 roku, wtedy bezskutecznie kandydował do Rady Miejskiej w Lublinie. Kiedy niespodziewanie objął stanowisko wojewody lubelskiego w 2015 roku, usunął ze swojego gabinetu flagę Unii Europejskiej. Pięć lat temu jego nominacja na tak wysokie stanowisko była zaskoczeniem w kręgach partii rządzącej.