"Pani Basia" z nową posadą. "Właściwa osoba na właściwym miejscu"

Barbara Skrzypek, nazywana w mediach "Panią Basią", bliska współpracownica Jarosława Kaczyńskiego trafiła do zarządu Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Zastąpiła na tym stanowisku Adama Lipińskiego, który z kolei został członkiem zarządu NBP.

Kilka miesięcy temu media informowały, że Barbara Skrzypek odeszła z biura Jarosława Kaczyńskiego, którym kierowała przez 30 lat. Spekulowano, że przejdzie na emeryturę, teraz okazuje się, że dostała pracę w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego.

Barbara Skrzypek w zarządzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego

Jako pierwszy napisał o tym portal wp.pl.  Z danych KRS wynika, że Skrzypek należy do zarządu fundacji, której prezeską jest Barbara Czabańska, była żona posła PiS i przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

Zobacz wideo Wicerzecznik PiS o roli Jarosława Kaczyńskiego w rządzie

Skrzypek w instytucie zastąpiła Adama Lipińskiego, wiceprezesa PiS, który od listopada będzie wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. - Moje odejście z fundacji było spowodowane objęciem nowego stanowiska w NBP. Bardzo cenię panią Barbarę Skrzypek, właściwa osoba na właściwym miejscu - mówi Lipiński w wp.pl.

Kim jest "pani Basia"?

Najbliższa współpracownica Kaczyńskiego, znana jako "pani Basia", w latach 1980-1989 pracowała w kancelarii premiera PRL (nigdy nie należała do PZPR), a wcześniej w Kancelarii Tajnej Urzędu Rady Ministrów. Po raz pierwszy o Skrzypek zrobiło się głośniej, gdy w styczniu 2017 roku na YouTubie pojawił się program satyryczny "Ucho prezesa", w którym rolę "pani Basi" odegrała aktorka Izabela Dąbrowska.