Szef komisji badania wypadków lotniczych odwołany. Odejść mają też wiceszef i sekretarz

Andrzej Lewandowski, dotychczasowy szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, został odwołany ze stanowiska przez ministrów obrony narodowej i infrastruktury - podaje tvn24.pl. Funkcje mają stracić również wiceprzewodniczący i sekretarz komisji. PKBWL bada obecnie m.in. incydent dotyczący wylotu prezydenta z Zielonej Góry.

Andrzej Lewandowski został odwołany w połowie września decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Na stronie internetowej PKBWL w rubryce "przewodniczący" widnieje obecnie adnotacja "brak danych w związku z niewyznaczeniem".

Jak podaje tvn24.pl, 6 października kończą się kadencje wiceszefa komisji Andrzeja Pussaka i sekretarza Piotra Richtera. Wszystko wskazuje na to, że nie zostaną przedłużone. Jak informuje portal, obaj członkowie odgrywają ważną rolę w przygotowaniu raportu na temat lipcowego incydentu z udziałem prezydenckiego samolotu. Według rozmówców tvn24.pl odejście Pussaka i Richtera może utrudnić wyjaśnienie sprawy.

Do zdarzenia miało dojść 2 lipca na porcie lotniczym w Babimoście k. Zielonej Góry. Jak informowała "Gazeta Wyborcza", prezydent Andrzej Duda miał odlecieć stamtąd o godz. 21.15 embraerem 175 PLL LOT. Start jednak się opóźnił, prezydencka kolumna miała pojawić się na lotnisku o 21.48. Problem tkwił w tym, że kontroler na wieży w porcie w Babimoście kończył pracę o godz. 22, a kontrolerzy z Poznania nie otrzymali informacji o tym, że mają przejąć lot. Samolot ostatecznie odleciał o godz. 22.15.

Według Państwowych Portów Lotniczych, działanie lotniska "zostało zgodnie z przepisami wydłużone depeszą NOTAM do godziny 22.30". Tymczasem "GW" podkreśla, że wieża była już zamknięta, piloci nie otrzymali formalnej zgody na start, a dopiero później lot został przejęty przez kontrolerów z Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Odwołanie przewodniczącego PKBWL

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk deklaruje, że nowy przewodniczący komisji zostanie powołany w najbliższym czasie.

Andrzej Lewandowski jest pułkownikiem Wojska Polskiego, pilotem, przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych Sił Zbrojnych RP. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii. Absolwent m.in. Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i Akademii Obrony Narodowej. W 2016 r. zastąpił na stanowisku przewodniczącego PKBWL dr. Macieja Laska.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody