Reuters: Rządzący polską nacjonaliści skręcają jeszcze bardziej w prawo

Informacje dotyczące rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego wywołały komentarze nie tylko w kraju, ale też za granicą. W mediach najczęściej mówi się o nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki.

"Rządzący polską nacjonaliści zdają się skręcać jeszcze bardziej w prawo powołując do rządu dwóch ultrakonserwatystów. To zwiększa też prawdopodobieństwo nowych sporów w ramach Unii Europejskiej" - tak artykuł o Polsce zaczyna Reuters. Agencja informacyjna pisze, że według niektórych obecna rekonstrukcja jest wynikiem wewnętrznego sporu o władzę między Mateuszem Morawieckim i Zbigniewem Ziobrą, którą politycy mogliby przejąć po Jarosławie Kaczyńskim.

Reuters o zmianach w rządzie: Zdają się skręcać jeszcze bardziej w prawo powołując do rządu dwóch ultrakonserwatystów.

Dalej dziennikarze Reutersa zwracają uwagę na to, że powołanie Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki może być sygnałem tego, że Prawo i Sprawiedliwość chce jeszcze bardziej skupić się na "zaszczepianiu" konserwatywnych wartości w życiu publicznym. Agencja przypomina też wypowiedzi przyszłego ministra skierowane wobec osób LGBT, ale też jego wypowiedź, w której mówi o "szkołach chroniących dzieci przed moralną i seksualną rewolucją napędzaną przez ideologię LGBT".

O Przemysławie Czarnku jako ministrze edukacji pisze także euronews.com. Portal przypomina wypowiedzi polityka i cytuje komentarze posłów opozycji, którzy są zdziwieni i zbulwersowani tą nominacją. - Edukacja powinna oznaczać tolerancję, a pan Czarnek słynie ze swoich słów, które odczłowieczają innych ludzi i z piętnowania mniejszości seksualnych - cytuje Piotra Zgorzelskiego EuroNews.

Zagraniczne media zwracają też uwagę na to, że po rekonstrukcji rządu tylko jedna kobieta będzie kierowała ministerstwem - to Marlena Maląg z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poprzednio na tych stanowiskach znalazło się miejsce dla łącznie czterech polityczek: Jadwigi Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz Danuty Dmowskiej-Andrzejuk (Ministerstwo Sportu).

Zobacz wideo Nowy skład rządu zaakceptowany. Premier podał nazwiska ministrów
Więcej o: