Umowa koalicyjna ZP nie jest jawna. Wiceminister Ociepa tłumaczy i mówi o "bezpieczeństwa państwa"

- Są tam pewne rzeczy, które nie mogą być jawne ze względów wrażliwości bezpieczeństwa państwa - powiedział Marcin Ociepa na temat umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, która nie została ujawniona. Dodał, że szczegóły pakietu programowego zostaną ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego.

W sobotę została podpisana nowa umowa koalicyjna przez liderów partii tworzących koalicję w ramach Zjednoczonej Prawicy: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina. Jej treść jednak wciąż pozostaje tajemnicą.

W czwartek na antenie TVN24 Marcin Ociepa, wiceminister obrony z Porozumienia, został zapytany, czy w umowie koalicyjnej zawarte są kwestie programowe. Stwierdził, że "są i nie są".

Są w takim wymiarze, który zapewnia nam konsensus polityczny, natomiast nie są w takim wymiarze, jakiego ja bym oczekiwał, czyli jako twardy załącznik, który na przykład składa się z szeregu ustaw

- powiedział polityk. Dodał, że Zjednoczona Prawica ma "pewien kierunek, pewną busolę", jeśli chodzi o to, co chcą zmienić. Jednak podkreślił, "konkretnych zapisów jeszcze nie ma", a szczegóły pakietu programowego ogłosi premier Mateusz Morawiecki.

Marcin Ociepa zaznaczył, że część umowa, która dotyczy składu rządu jest jawna, jednak zawiera "pewne rzeczy, które nie mogą być jawne ze względów wrażliwości bezpieczeństwa państwa".

Są niektóre względy, obszary życia państwa, które siłą rzeczy pozostają poufne. Potrzebne są rozstrzygnięcia polityczne, ale których po prostu ujawnienie nie służy interesowi państwa

- zapewnił polityk z Porozumienia.

Rekonstrukcja rządu. Znamy nazwiska

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił nazwiska polityków, którzy dołączą do zrekonstruowanego rządu. Wśród nich jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, który obejmie tekę wicepremiera. Wiceszefem rządu ponownie zostanie Jarosław Gowin, który pokieruje ministerstwem rozwoju, pracy i technologii. W rządowych ławach zasiądą również: Grzegorz Puda jako nowy minister rolnictwa oraz Przemysław Czarnek, który będzie odpowiadał za połączony resort edukacji i szkolnictwa wyższego.

Czytaj więcej: Nowy skład rządu zaakceptowany. Mateusz Morawiecki ogłosił nazwiska nowych ministrów

Zobacz wideo Wiadomości Nowy skład rządu zaakceptowany. Premier podał nazwiska ministrów
Więcej o: