CBA sprawdza, czy Donald Tusk wiedział o korupcyjnych działaniach Sławomira Nowaka

W śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych, których miał się dopuścić Sławomir Nowak, badany jest wątek Donalda Tuska. CBA sprawdza m.in. czy były premier wiedział o całym procederze.

Czy Donald Tusk wiedział o tym, że Sławomir Nowak, który pełnił funkcję ministra transportu w jego rządzie, dopuszczał się przestępstw korupcyjnych? Odpowiedzi na tego typu pytania próbuje znaleźć Centralne Biuro Antykorupcyjne, o czym w rozmowie z telewizją wPolsce.pl mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Mogę powiedzieć, że tego typu wątki i tezy oraz hipotezy są badane w śledztwie. Na tym etapie nie zamykamy się na żaden scenariusz i analizujemy dowody. W tych analizach bierzemy również fakt, jakie formalne stanowiska sprawował Sławomir N., w czasie, gdy miał dopuszczać się działań o charakterze korupcyjnym i z tego również wyciągamy wnioski. Nie uprzedzajmy jednak faktów, zobaczymy gdzie doprowadzą nas kolejne wątki - powiedział Żaryn.

Zobacz wideo Sławomir N. czy minister Nowak? Zbigniew Ziobro na konferencji zaatakował PO i Donalda Tuska

Śledztwo ws. Sławomira Nowaka. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych stwierdził, że w śledztwie dotyczącym Sławomira Nowaka zebrano "bardzo twardy materiał dowodowy", który wskazuje na to, że popełnił on przestępstwa na ogromną skalę. Powiedział także, że zarówno wątek ukraiński, jak i polski w tej sprawie mają charakter rozwojowy, dlatego CBA nie wyklucza dalszych działań. 

Stanisław Żaryn mówił także o współpracy służb polskich i ukraińskich.

- Nasze służby spotkały się w momencie, w którym okazało się, że polska i ukraińska strona zebrały już spory materiał dowodowy dotyczący Sławomira N. Okazało się, że bez wymiany informacji, obie strony, nie są w stanie dobrze ocenić tego jak Sławomir N. funkcjonował na Ukrainie. Dlatego zawiązano porozumienie pozwalające wymieniać się ustaleniami. Strona polska początku byłą siłą napędową tych śledztw. To działania CBA przyniosły wymierne efekty w postaci kolejnych zatrzymań i zarzutów - powiedział. 

Zatrzymanie Sławomira Nowaka

Były szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska, były minister transportu i prezes ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor Sławomir Nowak został zatrzymany w lipcu w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Polityk złożył wyjaśnienia w prokuraturze i usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która czerpała korzyści z korupcji od października 2016 do września 2019 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzą jednocześnie Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Okręgowa w Warszawie, a także Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

Więcej o: