Terlecki o zmianach po rekonstrukcji: Kaczyński wejdzie do rządu. Czarnek to "człowiek wyrazisty"

Ryszard Terlecki oznajmił, że najprawdopodobniej jeszcze w środę poznamy skład rządu po rekonstrukcji. We wtorek wieczorem zebrała się bowiem Rada Zjednoczonej Prawicy, by uzgodnić ostatnie szczegóły w tej sprawie. Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości potwierdził, że w nowym składzie obecny będzie także Jarosław Kaczyński, zaś posła Przemysława Czarnka określił mianem bardzo dobrego kandydata na ministra edukacji.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał mediom, że w czasie rozmów koalicjantów udało się ustalić "prawie wszystko", więc już niedługo do wiadomości publicznej podany zostanie nowy skład rządu, choć nie chce "przesądzać", czy stanie się to jeszcze w środę.

>>> Rzeczniczka PiS: Skład rządu ostatecznie zaakceptowany<<<

Terlecki: Kaczyński będzie ważną osobą w rządzie

Ryszard Terlecki został zapytany, czy do rządu - w randze wicepremiera - wejdzie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, który ma nadzorować resorty spraw wewnętrznych, obrony oraz sprawiedliwości. Wcześniejsze doniesienia medialne skwitował krótko:

No tak, wejdzie do rządu. Będzie oczywiście ważną osobą w rządzie, te resorty będą pod szczególną jego opieką.

Nie wiadomo jednak dalej, czy do rządu na stanowisko wicepremiera powróci Jarosław Gowin. Terlecki nie chciał zdradzić, czy w podpisanym porozumieniu koalicyjnym znalazł się punkt właśnie tego dotyczący. Miał za to trochę więcej do powiedzenia o kandydacie na stanowisko szefa resortu edukacji i nauki. Według nieoficjalnych doniesień ma być nim były wojewoda lubelski, poseł Przemysław Czarnek. "Bardzo dobra kandydatura" - powiedział o nim wicemarszałek. Dodał, że to "człowiek wyrazisty, z mocnymi, jasnymi poglądami". "Myślę, że po znakomitej reformie organizacyjnej, którą udało się przeprowadzić w szkolnictwie, teraz czas na reformę programową i myślę, że jest to dobry minister, aby to przeprowadzić" - podsumował Terlecki.

>>> TVP Info wspiera Jarosława Kaczyńskiego i obala "mity futrzarzy": "Niemieckie spalarnie" to zbutwiała deska ratunku"<<<

Rozmowy koalicyjne trwały od kilku tygodni. W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali porozumienie koalicyjne. Obecny był przy tym również premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też: Ryszard Czarnecki o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu

Zobacz wideo