Spięcie Duda - PiS. Nazwiska ministrów w tym tygodniu, ale na nominacje przyjdzie jeszcze zaczekać

Rada Zjednoczonej Prawicy zbierze się we wtorek, aby omówić sprawę rekonstrukcji rządu. Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel wyraził nadzieję, że w tym tygodniu zostaną przedstawione nazwiska nowych ministrów. Na nominacje w Pałacu Prezydenckim przyjdzie im jednak zaczekać.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że w poniedziałek prezydium PiS uzgodniło stanowisko w sprawie zmian w rządzie.

Zjednoczona Prawica omówi zmiany w rządzie

We wtorek koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości mają przedstawić swoje stanowiska w tej sprawie. Poseł Radosław Fogiel dodał, że politycy Zjednoczonej Prawicy będą omawiać kwestie formalne - między innymi to, jak mają funkcjonować ministerstwa, jak będą podzielone i kto będzie odpowiadał za poszczególne działy administracji rządowej.

Zobacz wideo Tarcia w Zjednoczonej Prawicy? "Każda formacja zabiega o swój interes"

Z wcześniejszych sugestii polityków koalicji rządzącej wynika, że po rekonstrukcji będzie 14 resortów.

Błażej Spychalski: Dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe

W poniedziałek 28 września rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że z uwagi na napięty kalendarz głowy państwa dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe. Terminarz Dudy ma być zajęty konsultacjami m.in. w kwestii nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, taką samą informację przekazali w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Berendą prezydenccy urzędnicy. - Zaprzysiężenie nowego rządu w tym tygodniu jest bardzo mało prawdopodobne - stwierdzili. Jak dodali, nikt z Kancelarią Prezydenta nie konsultował terminu dokonania zmian w rządzie.

Spięcie na linii Pałac Prezydencki - Zjednoczona Prawica

Według Wirtualnej Polski, między Pałacem Prezydenckim a obozem Zjednoczonej Prawicy doszło do spięcia. - Krzysiek Sobolewski i Michał Dworczyk posunęli się za daleko w ostatnich wypowiedziach medialnych - stwierdziły w rozmowie z WP osoby z okolic Kancelarii Prezydenta. 

Chodzi m.in. o wypowiedź Krzysztofa Sobolewskiego, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS. - Przy całym szacunku do prezydenta, ale pan prezes Kaczyński nie potrzebuje konsultować takich spraw z panem prezydentem. I tutaj mogę w takich kwestiach, jak powoływanie wicepremierów czy ministrów, odesłać tylko do Konstytucji - powiedział w rozmowie ze Spychalskim na antenie Polskiego Radia.