Fundacja o. Rydzyka z kolejną dotacją. Tym razem od MON. Jeszcze więcej dostała od MSZ

Fundacja Lux Veritatis, założona przez o. Tadeusza Rydzyka, otrzymała od Ministerstwa Obrony Narodowej dotację na zorganizowanie czterech pokazów filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Jak informuje Onet, przez ostatnie cztery lata toruński redemptorysta mógł liczyć na hojne finansowe wsparcie również ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co roku Ministerstwo Obrony Narodowej przyznaje dotacje celowe na zadania publiczne z zakresu obronności. Środki finansowe otrzymują m.in. wojskowe muzea i uczelnie czy firmy zbrojeniowe, ale również fundacje i stowarzyszenia. Jak informuje Onet, w 2019 r. w gronie "obdarowanych" znalazła się fundacja Lux Veritatis, założona przez o. Tadeusza Rydzyka.

Fundacja o. Rydzyka otrzymała blisko 100 tys. złotych od MON. Jeszcze więcej od MSZ

"Wśród jej statutowych celów znajdują się badanie postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej, działalność kulturoznawcza, pobudzanie krajowej twórczości audiowizualnej oraz upowszechnianie edukacji religijnej i społecznej. Choć w statucie fundacji nie ma słowa o obronności, w 2019 r. szef MON Mariusz Błaszak przyznał jej 96 tys. zł" - piszą Edyta Żemła i Marcin Wyrwał z Onetu.

Anonimowy przedstawiciel fundacji przekazał, że środki przeznaczono na organizację czterech pokazów filmu dokumentalnego o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Dodajmy, dokumentu wyprodukowanego właśnie przez Lux Veritatis. 

Zobacz wideo PiS i ojciec Rydzyk od lat są w bliskich stosunkach

Ze sprawozdania finansowego z realizacji projektu można się dowiedzieć, że największą część ze wspomnianej kwoty pochłonęła produkcja plakatów, ulotek i broszur, za co zapłacono 33 tys. zł. 24 tys. zł przeznaczono na catering, a 15 tys. na produkcję samego filmu, choć ten powstał już wcześniej. Koszty wynajęcia sali na cztery pokazy oraz jej obsługi zamknęły się w 8 tys. i 4 tys. zł. Historyk i reasercher pracujący przy projekcie otrzymali po 4 i 3 tys. złotych. Na asystenta merytorycznego wydano 1,6 tys. zł.  

Fundacja zapewnia, że darmowe pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem, choć nie ujawnia rzeczywistej liczby widzów. Podkreślono też, że projekcje "wzbudziły w młodzieży zainteresowanie historią Polski i historią żołnierzy niezłomnych".

Onet przypomniał też, że w 2018 r. produkcję filmu o rotmistrzu Pileckim wsparło kwotą 180 tys. zł również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Od 2016 r. fundacja toruńskiego redemptorysty otrzymała od MSZ w ramach dotacji ponad 625 tys. zł. Jeśli doliczyć do tego dotacje udzielane w ostatnich latach również przez MON, suma ta wzrasta do 827 tys. zł

Wcześniej OKO.press ustaliło, że z budżetu państwa hojnie wspierane będzie również Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, powołane do życia przez Lux Veritaris. W ramach projektu rozpisanego na lata 2020-2023, tylko do sierpnia na konto COPC wpłynął już ponad milion złotych.

>>>Fundacja Rydzyka otrzyma od Ziobry miliony złotych. OKO.press: Na ochronę praw chrześcijan

Więcej o: