Były lider KOD skazany. Chodzi o sprawę faktur

Mateusz Kijowski, były lider Komitetu Obrony Demokracji, został skazany na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok wydał Sąd Rejonowy w Pruszkowie.

Sąd uznał, że Mateusz Kijowski (wyraził zgodę na publikację wizerunku i nazwiska) jest winny poświadczeniu nieprawdy w fakturach za usługi informatyczne na kwotę 121 tys. złotych. Skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz pięć tys. zł grzywny. Drugi z oskarżonych Piotr Ch., były skarbnik Komitetu Obrony Demokracji, został uniewinniony - informuje warszawska "Gazeta Wyborcza". Wyrok nie jest prawomocny, można się od niego odwoływać.

Celem osób, które doprowadziły mnie na salę sądową, było usunięcie mnie z KOD-u, a nie wyjaśnienie sprawy. Ta sprawa zrujnowała moje życie

- powiedział w mowie końcowej Kijowski, co cytuje "Wyborcza".

Sprawa Kijowskiego

Akt oskarżenia trafił do sądu w marcu 2018 roku. Mateuszowi Kijowskiemu i Piotrowi Ch. zarzucano między innymi poświadczenie nieprawdy w dziewięciu fakturach wystawionych na rzecz komitetu społecznego KOD - sześć faktur - i stowarzyszenia KOD - trzy faktury - przez należącą do byłego lidera organizacji i jego żony firmę. Zdaniem śledczych usługi te nie zostały wykonane, a Kijowski i Ch. mieli przywłaszczyć sobie ponad 120 tys.

Więcej o: