Sondaż: Co drugi Polak źle ocenia ministra Zbigniewa Ziobrę

Zbigniew Ziobro był jednym z liderów Zjednoczonej Prawicy, który w sobotę podpisał umowę koalicyjną. W wyniku konfliktu w obozie rządzącym minister sprawiedliwości o mało nie stracił swojej posady. Jak Polacy oceniają dotychczasową pracę polityka?

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla portalu rp.pl ankietowanym zadano pytanie: Jak ocenia Pani/Pan Zbigniewa Ziobrę w roli ministra sprawiedliwości?. W badaniu wykonanym w dniach od 23 do 24 września udział wzięło 800 dorosłych osób.

Niemal 30 proc. Polaków bardzo źle ocenia ministra Zbigniewa Ziobrę

Zgodnie z wynikami sondażu aż 28,90 proc. badanych bardzo źle ocenia ministra sprawiedliwości. Odpowiedź źle wybrało z kolei 22,40 proc. ankietowanych. Bardzo dobrze (6,90 proc.) lub dobrze (14,70 proc.) Zbigniewa Ziobrę oceniło łącznie 21,60 proc. respondentów. 27,10 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.

Zdecydowanie źle ministra ocenia częściej niż co czwarta kobieta i ponad 30 proc. mężczyzn. Krytyka polityka rośnie wraz z wiekiem (do 35 proc. w najstarszej grupie wiekowej). Bardzo złą opinię o Ziobrze ma co trzecia osoba z wykształceniem wyższym oraz osoby zarabiające w granicach 2001-3000 złotych.

Zobacz wideo Czy Ziobro jest tak dobrym ministrem, jak L. Kaczyński? Girzyński: Oczywiście, że nie

Solidarna Polska może liczyć zaledwie na 1,5 proc. poparcia

Sondaż przeprowadzony na zlecenie "DGP" i RMF FM w drugiej połowie września badał, na kogo Polacy oddaliby głosy w wyborach parlamentarnych. Respondenci zostali poproszeni o wskazanie konkretnego komitetu. Największym, bo 35,7 proc. poparciem cieszyłoby się Prawo i Sprawiedliwość. Dalej znalazłyby się Koalicja Obywatelska (21,2 proc.), Polska 2050 (9,8 proc.), Konfederacja (7 proc.), Lewica (6,2 proc.), PSL-Kukiz'15 (4,5 proc.). Najmniej głosów uzyskaliby posłowie Solidarnej Polski (1,5 proc.) oraz Porozumienia (1,3 proc.).

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy wywołany został ostatecznie przez głosowanie nad tzw. piątką dla zwierząt. Nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt sprzeciwiła się m.in. Solidarna Polska. To wywołało doniesienia o przedterminowych wyborach, rządzie mniejszościowym lub dymisji Zbigniewa Ziobry z funkcji szefa Ministerstwa Sprawiedliwości.