Ustawa o ochronie zwierząt. Nieoficjalnie: Polska nie powiadomiła Komisji Europejskiej

Jak nieoficjalnie ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli, ustawa o ochronie zwierząt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nie została, a powinna, notyfikowana Komisji Europejskiej.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, tzw. piątka dla zwierząt, została przegłosowana przez Sejm w nocy z 17 na 18 września. Zakłada ona m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a także możliwość przeprowadzania uboju rytualnego tylko na użytek działających w Polsce związków wyznaniowych. Za ustawą zagłosowało 356 posłów, 75 było przeciw (w tym 38 członków klubu Prawa i Sprawiedliwości), wstrzymało się 18. Obecnie ustawą zajmuje się Senat.

RMF: Polska nie powiadomiła Komisji Europejskiej 

W oficjalnym stanowisku rzecznik Komisji Europejskiej przekazał Katarzynie Szymańskiej-Borginon, że "KE nie może komentować ustaw, które są dyskutowane w parlamencie". Jednak, jak nieoficjalnie dowiedziała się korespondentka RMF FM, Komisja nie została powiadomiona o tzw. ustawie futerkowej. Ma więc zastrzeżenia proceduralne w tej sprawie.

Z prawnego punktu widzenia polskie władze powinny zgłaszać środki, które wchodzą w zakres kompetencji UE. Dotyczy to np. zakazu hodowli zwierząt futerkowych czy zasad uboju rytualnego

- przekazało RMF FM źródło z KE. Jak wyjaśnia rozgłośnia, chodzi o to, że ustawa o ochronie zwierząt zmienia pewne przepisy techniczne, które są regulowane prawem unijnym, a to może mieć wpływ na rynek wewnętrzny. Jeśli obowiązek notyfikacji nie zostanie dopełniony, takie przepisy w przyszłości mogą być podważane w polskich sądach.

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski
Więcej o: