Umowa koalicyjna podpisana. Nieoficjalnie: Ziobro i Gowin będą uzgadniali projekty ustaw

Pojawiają się kolejne nieoficjalne doniesienia na temat szczegółów porozumienia Zjednoczonej Prawicy. Jak ustaliły "Fakty" TVN, partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina będą musiały uzgadniać wewnątrz koalicji projekty ustaw. W umowie nie znalazł się zapis dotyczący ustawy o tzw. bezkarności urzędników.

W sobotę Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin podpisali umowę koalicyjną. Tym samym zażegnany został, przynajmniej na razie, kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Szefowie partii nie zdradzili szczegółów porozumienia. Z ustaleń Gazeta.pl wynika, że Solidarna Polska i Porozumienie doprowadziły do wpisania w umowie gwarancji wspólnego startu z list PiS w 2023 roku

Co zawiera umowa koalicyjna? Nieoficjalne doniesienia

"Fakty" TVN donoszą natomiast, że ugrupowania Ziobry i Gowina będą musiały uzgadniać w ramach koalicji wszystkie projekty ustaw. Ponadto umowa nie zawiera, jak twierdzą dziennikarze stacji, deklaracji dotyczącej ustaw o tzw. bezkarności urzędników oraz o ochronie zwierząt. Co do tej drugiej ustawy, decyzja ma zapaść po głosowaniu w Senacie. 

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu

Według medialnych doniesień Porozumienie i Solidarna Polska dostaną po jednym ministerstwie. Z ustaleń "Faktów" wynika, że koalicjanci PiS otrzymają też po jednym stanowisku ministerialnym w kancelarii premiera.

Czytaj też: Ziobro i Gowin wpisali do umowy ważny punkt: gwarancję startu z list PiS

Porozumienie podpisane. "Mamy dla państwa radosną wiadomość"

Liderzy PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski podpisali w sobotę nową umowę koalicyjną. O sukcesie rozmów koalicyjnych poinformowali, wygłaszając wspólne oświadczenie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że podpisanie porozumienia to dobra wiadomość, bo oznacza kolejne trzy dobre lata dla Polski.

- Mamy dla państwa radosną wiadomość. Bardzo się cieszymy. Zostało zawarte porozumienie. Ja jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych - powiedział prezes PiS. - Różne mogą być okoliczności, bo wiemy, jaki jest dzisiaj świat, jaka jest sytuacja, ale z całą pewnością wszystko, co będzie możliwe do zrobienia dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela, będzie uczynione. Nasze porozumienie jest tego gwarancją - podkreślił Kaczyński PiS.