Umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy podpisana w dwie minuty. "Czekały na nią miliony Polaków"

Liderzy Zjednoczonej Prawicy w południe podpisali nową umowę koalicyjną. Później Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin i premier Mateusz Morawiecki wydali wspólne oświadczenie. Tym samym kończą się negocjacje, podczas których rozważane było zerwanie koalicji czy rząd mniejszościowy PiS.

Poprzednia umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy obowiązywała do zakończenia wyborów prezydenckich. Potem liderzy przystąpili do pierwszych rozmów, które stały się bardziej dynamiczne po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W sobotę 26 września liderzy Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski podpisali oficjalnie nową umowę koalicyjną.

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali umowę koalicyjną

- Mamy przed sobą trzy lata do wyborów parlamentarnych i jestem przekonany, że będą one dobrze wykorzystane dla Polski. Wszystko, co będzie możliwe do zrobienia dla umocnienia wspólnoty i poprawy życia każdego obywatela. Nasze porozumienie jest tego gwarancją. Przed nami dobra przyszłość - zaczął wystąpienie polityków Jarosław Kaczyński.

Później przemawiał lider Porozumienia Jarosław Gowin. Polityk zapowiedział, że będzie mniej ministerstw, dzięki czemu rząd ma pracować sprawniej. Podkreślał też, że siłą Zjednoczonej Prawicy jest wewnętrzna jedność, która została potwierdzona w porozumieniu koalicyjnym. - Pandemia i kryzys gospodarczy to sprawy, z którymi będziemy musieli się mierzyć. Dlatego porozumienie Zjednoczonej Prawicy to fakt dobry z punktu widzenia nie tylko naszego obozu. To informacja, na którą czekały miliony Polaków - zakończył Gowin. - Czas pokazał, a czas się nie myli, że te pięć lat, które za nami, były dobre dla Polski. Ufam, że te trzy lata będą dobre i mam nadzieję na następne - dodał Zbigniew Ziobro

- Bardzo, bardzo cieszę się, że doszło do potwierdzenia naszej pełnej jedności i stabilności, która jest tak bardzo potrzebna. To też potwierdzenie dla miliona wyborców co do realizacji naszego programu w kolejnych trzech latach. Mamy stabilny rząd i większość parlamentarną. Przystępujemy do kolejnej fazy realizacji programu dla dobra Polski - mówił Mateusz Morawiecki.

W wyniku podpisania umowy koalicyjnej ma zostać przeprowadzona także rekonstrukcja rządu. Zgodnie z zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego ma dojść do zmniejszenia liczby ministerstw. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma zostać włączone do Ministerstwa Finansów. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dołączone będzie do resortu edukacji, a Ministerstwo Klimatu wróci do resortu środowiska. Zlikwidowane mają zostać ministerstwa Cyfryzacji oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zobacz wideo W rządzie nastąpią zmiany personalne i strukturalne
Więcej o: