Emilewicz rozstaje si z Porozumieniem. Pozostanie w klubie PiS

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowaa, e podja decyzj o opuszczeniu Porozumienia. W wywiadzie dla PAP wicepremier powiedziaa, e pozostanie w klubie PiS i bdzie wspiera Zjednoczon Prawic.
Zobacz wideo Emilewicz: Spędziłam dużo czasu ze związkowcami, prowadząc trudne rozmowy

- W bardzo poważnych kryzysach ostatnich miesięcy, które istotnie zagroziły trwaniu Zjednoczonej Prawicy, znaleźliśmy się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

O różnicach między nią a Gowinem Emilewicz napisała także na Facebooku. "Z Jarosławem Gowinem nie zgadzałam się ani w maju, gdy wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów postanowił przenieść na forum publiczne, ani teraz gdy w krytycznym dla ZP głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosu ponownie, ryzykując stabilność i istnienie koalicji rządzącej. Biorąc pod uwagę skalę stojących przed Polską wyzwań decyzje zagrażające stabilności rządu, uważam za fundamentalnie błędne i nie mogę się pod nimi podpisać" - czytamy we wpisie.

W sobotę w południe liderzy trzech partii koalicyjnych - Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin - oraz premier Mateusz Morawiecki wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Najpewniej przedstawiona zostanie nowa umowa koalicyjna między Prawem i Sprawiedliwością, Solidarn Polsk i Porozumieniem. 

Lider Porozumienia Jarosław Gowin najprawdopodobniej obejmie w rządzie tekę wicepremiera i ministra rozwoju. Jadnak w piątek w rozmowie z TVN 24 nie potwierdził jednoznacznie, czy wejdzie do rządu. Jadwiga Emilewicz w dotychczasowym składzie rządu Zjednoczonej Prawicy pełniła funkcję wicepremiera i ministra rozwoju. Jarosław Gowin był wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego od listopada 2015 r. do kwietnia 2020 r. Podał się do dymisji w związku ze sporem dotyczącym organizacji wyborów prezydenckich.