Cezary Tomczyk szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Zastąpi Borysa Budkę

Poseł PO Cezary Tomczyk został wybrany na szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Pokonał w piątkowym głosowaniu jedyną kontrkandydatkę - posłankę Urszulę Augustyn. Do tej pory funkcję szefa klubu KO pełnił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Cezary Tomczyk zdobył 116 głosów, Urszula Augustyn - 56.

Cezary Tomczyk zasiada w Sejmie czwartą kadencję. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych zdobył w okręgu sieradzkim ponad 44 tys. głosów. W 2015 r. pełnił funkcję rzecznika rządu Ewy Kopacz. Był też szefem sztabu Rafała Trzaskowskiego w trakcie tegorocznej kampanii prezydenckiej. W Sejmie jest wiceprzewodniczącym Komisji ds. Unii Europejskiej, a także członkiem Komisji Obrony Narodowej.

Cezary Tomczyk przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej

Od listopada ub.r. szefem klubu KO był Borys Budka, który w styczniu został także przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Tym samym Budka przestanie łączyć obie funkcje.

Jak pisał w sierpniu dziennikarz Gazeta.pl Łukasz Rogojsz, obsadzenie stanowiska szefa klubu parlamentarnego było w ostatnich tygodniach "tematem numer jeden w wewnętrznych rozmowach polityków Koalicji Obywatelskiej".

"Coraz powszechniejsze jest bowiem przekonanie, że łączenie przez Budkę tej funkcji z kierowaniem partią stało się nieefektywne i doprowadziło m.in. do kompromitującej wpadki wizerunkowej w głosowaniu nad podwyżkami dla polityków. Co więcej, szef PO zastępując na stanowisku Grzegorza Schetynę obiecywał, że szefem klubu parlamentarnego będzie tylko tymczasowo - do zakończenia wyborów prezydenckich. Druga tura zakończyła się 12 lipca i coraz więcej osób w PO przypomina o tym Budce" - relacjonował Łukasz Rogojsz.

Zobacz wideo Co dalej z ustawami o ochronie zwierząt i o bezkarności urzędników?
Więcej o: