Koniec rozmów koalicyjnych. Kaczyński, Morawiecki, Ziobro i Gowin wygłoszą wspólne oświadczenie

W sobotę o godz. 12 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i lider Porozumienia Jarosław Gowin wygłoszą wspólne oświadczenie - poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

"Zapraszam jutro o godz. 12.00 ul. Nowogrodzka 84/86 na wspólne oświadczenie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina" - poinformowała w piątek przed godz. 20 rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Jutro zostać ma podpisana nowa umowa koalicyjna między Prawem i Sprawiedliwością, Porozumieniem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. - Zapewne w przyszłym tygodniu lub na początku kolejnego powstanie nowy rząd - mówił Jarosław Gowin w TVN24.

Komunikat rzeczniczki PiS pojawił się po zakończeniu piątkowego spotkania w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz prezes Porozumienia Jarosław Gowin około trzech godzin rozmawiali o przyszłości Zjednoczonej Prawicy

Kto w nowym rządzie? 

Z nieoficjalnych podawanych w czwartek w mediach informacji wynika, że do rządu dołączy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który ma kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

W piątek jednak szef Porozumienia mówił w TVN24 o Kaczyńskim jako wicepremierze, że "to jest pomysł, nierozstrzygnięty jeszcze". "Ostateczna decyzja będzie należała do prezesa Kaczyńskiego. To byłoby bardzo dobrze rozwiązanie" - dodał. Szef koalicjanta PiS mówił też, że on sam ma zostać wicepremierem i ministrem rozwoju, pod warunkiem, że zgodę wydadzą władze kierowanej przez niego partii. 

Jeśli chodzi o pozostałych nowych członków rządu, to portal WP.pl podaje, że "koalicjanci uzgodnili już kandydatów na wszystkie stanowiska oprócz resortu rolnictwa". Według nieoficjalnych doniesień serwisu na objęcie resortu rolnictwa nie zgodziła się europosłanka Andżelika Możdżanowska. Możliwe jest też przyłączenie Ministerstwa Sportu do Ministerstwa Aktywów Państwowych, ale ten pomysł ma być jeszcze dyskutowany.

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu