Grodzki apeluje do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Sprawa robi się pilna"

- Apelujemy do prezydenta RP, by w trybie pilnym zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, ponieważ bezpieczeństwo zdrowotne narodu jest coraz bardziej zagrożone, a rząd zajmuje się kolejnymi przetasowaniami w koalicji - mówił w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Koniec zabaw na Nowogrodzkiej, tu wirus szaleje - komentował europoseł KO Bartosz Arłukowicz.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 nowych zakażeniach koronawirusem - to najwyższy dobowy przyrost w Polsce od początku pandemii.

- Nie widać tendencji do zwolnienia biegu choroby. Jak widać, strategia jesienna, która została opracowana w Ministerstwie Zdrowia, nie działa - skomentował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaapelował jednocześnie, by Polacy nosili maseczki, dezynfekowali dłonie, utrzymywali społeczny dystans i unikali dużych zgromadzeń.

Jak dodał marszałek, nadeszła druga fala epidemii. - Jeszcze nie zderzyła się z falą infekcji rzekomo grypowych, przeziębień czy grypy. Musimy być na to przygotowani, tymczasem nie ma szczepionek na grypę, nie ma planu, nie testuje się ludzi bezobjawowych, którzy są z punktu widzenia epidemiologicznego potencjalnie bardzo niebezpieczni, bo nieświadomie roznoszą zakażenie - wyliczał Tomasz Grodzki.

Apelujemy do prezydenta RP, by w trybie pilnym zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, ponieważ bezpieczeństwo zdrowotne narodu jest coraz bardziej zagrożone, a rząd zajmuje się kolejnymi przetasowaniami w koalicji, powoływaniem jakichś komitetów bezpieczeństwa narodowego, generalnie zajmuje się sobą, zamiast zajmować się zdrowiem Polaków

- podkreślał.

- Sprawa robi się pilna. Panie prezydencie, czas na pańskie działanie - zwrócił się do Andrzeja Dudy.

Arłukowicz do Morawieckiego: Koniec zabaw na Nowogrodzkiej

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz "zażądał" jednocześnie od premiera Mateusza Morawieckiego informacji na temat tego, "jak rząd zabezpieczył Polaków przed drugą falą". - Chcemy wiedzieć, ile jest dostępnych szczepionek [przeciwko grypie - red.], gdzie te szczepionki są, kto będzie mógł się zaszczepić - powiedział.

- Panie premierze, wynurzcie się w końcu z tej Nowogrodzkiej, przestańcie się układać, kto jaką spółkę przejmie, jakie stanowisko zajmie, zajmijcie się ludźmi. (...) Koniec zabaw na Nowogrodzkiej, tu wirus szaleje - dodał.

Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego są zwoływane przez prezydenta. W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, minister obrony narodowej, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister spraw zagranicznych, koordynator służb specjalnych, szefowie partii politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W posiedzeniach rady mogą również uczestniczyć byli prezydenci oraz byli premierzy, a także inne osoby zaproszone przez prezydenta.

Zobacz wideo Koniec kryzysu w Zjednoczonej Prawicy? „Jesteśmy na finiszu negocjacji” (wypowiedź z czwartku)
Więcej o: