Andrzej Duda spotkał się z papieżem. Rozmawiali o dążeniu do pokoju. "Ta myśl przyświeca też moim decyzjom"

Para prezydencka ostatniego dnia wizyty na Półwyspie Apenińskim przybyła na prywatną audiencję u papieża Franciszka. Część spotkania przeznaczono na rozmowę w cztery oczy między Andrzejem Dudą a papieżem, w drugiej zaś części brała udział cała delegacja.

 Program wizyty przewidywał rozmowę Prezydenta Andrzeja Dudy z Franciszkiem w Bibliotece Papieskiej, a następnie drugą część audiencji z udziałem całej delegacji. Jak podkreślała Kancelaria Prezydenta, Duda jest pierwszym prezydentem, którego przyjął papież na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

"Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom" - napisał prezydent po spotkaniu.

"Ogromnie radosne spotkanie"

Wcześniej Duda zapowiadał, że rozmowa z Ojcem Świętym będzie dotyczyła między innymi sytuacji w Polsce. Stwierdził również, że będzie to "ogromnie radosne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem". Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił z kolei, że spotkanie zogniskuje się wokół społeczno-gospodarczych skutków pandemii koronawirusa oraz spraw globalnej solidarności.

- Spotkanie z Ojcem Świętym przypada w tygodniu ONZ-owskim, równolegle odbywa się Zgromadzenie Ogólne ONZ, co skłania do szerszej refleksji na temat przyszłości świata i relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem tego okresu pandemicznego. Wiemy, że on może doprowadzić do nowych różnic na świecie, powstania nowych obszarów biedy i bogactwa - mówił Szczerski. Jak dodał, przedmiotem rozmowy z papieżem będzie również sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie nową dynamikę nadały amerykańskie inicjatywy pokojowe i normalizacja stosunków Izraela z niektórymi państwami arabskimi.

Tradycyjna wymiana upominków

Po rozmowie prezydenta z papieżem do Andrzeja Dudy dołączyła polska delegacja. Przewidziano też tradycyjną wymianę upominków i wspólne zdjęcie. Jak podaje Polsat News, powołując się na źródła w Kancelarii Prezydenta, Duda wręczył papieżowi upominek w postać kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy.

Z uwagi na obostrzenia epidemiczne media nie miały wstępu do Biblioteki Papieskiej, gdzie odbyło się spotkanie.

O 11:20 przewidziano rozmowę Andrzeja Dudy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. O 13:15 w Bazylice świętego Piotra polska delegacja weźmie udział we mszy przy grobie świętego Jana Pawła II. Na zakończenie wizyty para prezydencka spotka się w rzymskiej Bazylice świętego Bartłomieja ze Wspólnotą Sant’Egidio.

Więcej o: