Piotr Müller o tym, dlaczego Jarosław Kaczyński nie chce zostać premierem. "Ufa Morawieckiemu"

- Zmierzamy ku końcowi, jeżeli chodzi o kwestie koalicyjne i jeżeli chodzi o zmiany w strukturze rządu - powiedział Piotr Müller. Pytany o to, czy prezes PiS ostatecznie znajdzie się w rządzie odpowiedział, że "sama decyzja będzie należała do Jarosława Kaczyńskiego", ale jego obecność będzie "olbrzymim wsparciem".

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy dobiega końca. Według nieoficjalnych ustaleń w sobotę 26 września zostanie podpisana nowa umowa koalicyjna, po czym liderzy PiS-u, Porozumienia oraz Solidarnej Polski wydadzą wspólne oświadczenie. Jak dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia w rozmowie z politykiem PiS-u, Jarosław Kaczyński ma zostać wicepremierem oraz pokierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

Jarosław Kaczyński w rządzie? Piotr Müller: Dla nas to jest wzmocnienie

O bieżącej sytuacji w koalicji rządzącej wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24. Müller stwierdził, że "zmierzamy ku końcowi, jeżeli chodzi o kwestie koalicyjne i jeżeli chodzi o zmiany w strukturze rządu". Według niego "nie ma ostatecznych ustaleń", chociaż wariant, w którym prezes PiS znajduje się w rządzie jest "bardzo prawdopodobny". - Sama decyzja będzie należała do Jarosława Kaczyńskiego.

Dla nas to jest wzmocnienie, jeżeli prezes partii rządzącej chce być wicepremierem

– powiedział.

Dopytywany o to, dlaczego Jarosław Kaczyński sam nie stanie na czele rządu, Mueller odpowiada, że Kaczyński "ufa premierowi Mateuszowi Morawieckiemu”.

Jeżeli lider Zjednoczonej Prawicy decyduje się na to, żeby premierem pozostał premier Mateusz Morawiecki, to oznacza także zaufanie wobec niego

Müller tłumaczył, że obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie będzie "elementem stabilizacyjnym" dla całego obozu politycznego. - Premier będzie czuł się mocniejszy, bo w rządzie będzie miał byłego premiera, lidera Zjednoczonej Prawicy, który będzie zajmował się bardzo ważnym obszarem, to będzie bez wątpienia olbrzymie wsparcie. Rzecznik rządu dodaje, że "bez wątpienia komitet pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego przyniósłby wiele dobrych zmian". 

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu