Sondaż. Większość Polaków jest za wprowadzeniem "piątki dla zwierząt"

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że większość Polaków popiera wprowadzenie tzw. piątki dla zwierząt. Pozytywną opinię na temat tego projektu ma 57 proc. badanych.

Sondaż dotyczący poparcia dla nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt przeprowadził Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Ankietowani odpowiedzieli na pytanie: "Czy popierasz wprowadzenie tzw. piątki dla zwierząt, czyli ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra?". 30 proc. respondentów odpowiedziało, że "tak", 27 proc., że "raczej tak". Zdecydowanie przeciwnych piątce dla zwierząt było 12 proc. ankietowanych, a 15 proc. - raczej przeciwnych. 16. proc. badanych nie miało zdania na ten temat. Sondaż przeprowadzono w dniach 21–22 września na próbie 1076 dorosłych Polaków.

Zakaz hodowli zwierząt na futer i ograniczenie uboju rytualnego. Czym jest "piątka dla zwierząt"?

"Piątką dla zwierząt" nazywany jest projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, którego autorami są działacze Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten poparł prezes PiS Jarosław Kaczyński, a kiedy trafił on do Sejmu, za jego przyjęciem zagłosowało 365 posłów.

Projekt noweli zawiera przepis o zakazie hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królików), ale nie tylko. "Piątka dla zwierząt" zakłada także ograniczenie uboju rytualnego czy zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi. Przeciwni tego typu rozwiązaniom są przede wszystkim rolnicy, w tym działacze AGROunii, którzy twierdzą, że zaostrzenie przepisów dotyczących praw zwierząt "uderza z siłą bomby atomowej w polskie rolnictwo, w polskie rodziny utrzymujące się z pracy na roli". Według proponowanych przepisów ubój rytualny ma zostać ograniczony tylko do potrzeb polskich wspólnot religijnych. Poseł PSL Marek Sawicki wskazywał podczas drugiego czytania noweli, że eksport mięsa z uboju rytualnego w 2017 roku był wart 7 mld zł, a 2020 roku jego wartość może przekroczyć 20 mld złotych.

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski
Więcej o: