Nieoficjalnie: W sobotę podpisanie umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy

Według nieoficjalnych ustaleń mediów nowa umowa koalicyjna zostanie podpisana przez przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy w sobotę 26 września w południe. Później planowane jest wystąpienie koalicjantów.

Po podpisaniu umowy liderzy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia wydadzą wspólne oświadczenie. Porozumienie w sprawie Zjednoczonej Prawicy zostało zatwierdzone już podczas czwartkowego spotkania na Nowogrodzkiej w Warszawie.

Umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy ma być podpisana już w sobotę

Wcześniej dziennikarze Polskiego Radia potwierdzili w rozmowie z jednym z polityków PiS, że Jarosław Kaczyński będzie wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego i zajmie się kierowaniem jednym komitetem. Prezes Prawa i Sprawiedliwości będzie tym samym nadzorował ministerstwa sprawiedliwości, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Po podpisaniu umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy przeprowadzona zostanie także rekonstrukcja rządu. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Solidarna Polska i Porozumienie stracą jedno z dwóch ministerstw. Ma to być spowodowane zmniejszeniem liczby resortów.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma zostać włączone do resortu finansów, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego włączone zostanie do resortu edukacji. Kierowany przez Michała Wosia Ministerstwo Klimatu wróci do resortu środowiska. Zlikwidowany ma zostać także resort cyfryzacji oraz resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zgodnie z zapowiedziami do rządu Mateusza Morawieckiego wróci Jarosław Gowin.

Zobacz wideo Rekonstrukcja rządu w toku. Komentuje Michał Woś
Więcej o: