Adam Lipiński trafił do rady nadzorczej NBP. Wiadomo, kto zastąpi go w Sejmie

Adama Lipińskiego, którego kilka dni temu prezydent Andrzej Duda powołał do zarządu NBP, ma zastąpić w Sejmie Szymon Pogoda. Radny rady miejskiej w Bolesławcu przyznał, że wciąż jeszcze nie otrzymał oficjalnego pisma ws. objęcia poselskiego mandatu.

Na początku tygodnia prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania nowym członkom zarządu Narodowego Banku Polskiego. Zostali nimi wieloletni poseł, a także wiceprezes PiS i jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego Adam Lipiński oraz członkini Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i doradczyni społeczna prezydenta Marta Gajęcka. Lipiński obejmie swoją funkcję w listopadzie, Gajęcka - w styczniu.

>>>Adam Lipiński zostanie wiceprezesem NBP. Akt powołania dla bliskiego współpracownika Kaczyńskiego

Zgodnie z prawem, by to zrobić, Lipiński będzie musiał złożyć mandat poselski. W Sejmie zastąpi go wkrótce Szymon Pogoda, radny rady miejskiej w Bolesławcu. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał on najlepszy wynik wśród kandydatów z okręgu nr 1, którzy nie dostali się do Sejmu. Wówczas Pogoda zdobył 4876 głosów.

Zobacz wideo Koniec kryzysu w Zjednoczonej Prawicy? "Jesteśmy na finiszu negocjacji"

Szymon Pogoda obejmie mandat poselski po Adamie Lipińskim. "Czekam na informację od komisarza wyborczego" 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową samorządowiec podkreślił, że  "jeżeli wszystko się spełni i prezes Lipiński złoży rezygnację", to "jak najbardziej potwierdza chęć i gotowość objęcia mandatu poselskiego". Przyznał też, że nie otrzymał jeszcze oficjalnego pisma od komisarza wyborczego ws. objęcia mandatu. "Czekam na informację od komisarza wyborczego, postaram się jak najszybciej po otrzymaniu oficjalnych pism dopełnić obowiązków, by objąć mandat" - powiedział Pogoda.

Dodał, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, w jakich komisjach sejmowych chciałby pracować, zwłaszcza, że nie odbył jeszcze rozmów z kierownictwem partii. Zaznaczył, że jako radny miejski zajmował się m.in. infrastrukturą i budownictwem, a zawodowo związany jest z rolnictwem. Przyszły poseł interesuje się również sportem. 

Pogoda przewodzi klubowi PiS w radzie miasta Bolesławiec. Jest też kierownikiem powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.