Źródła w PiS: Kaczyński pokieruje Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej

Jeszcze w tym tygodniu nastąpi podpisanie umowy koalicyjnej przez liderów Zjednoczonej Prawicy, a prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej - potwierdziło Polskie Radio w rozmowie z politykiem PiS.

Serwis 300polityka.pl zauważa, że aby tak się stało i do zmian w rządzie doszło potrzebna będzie nowelizacja ustawy od działach. "Sejm zbiera się na początku października, więc nowe prawo może zacząć obowiązywać nawet od listopada – jeżeli Senat wykorzysta 30 dni na rozpatrzenie noweli" - czytamy.

W czwartek ok. 20:00 zakończyło się posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie partii w Warszawie. Jak informowała na Twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska "dotyczyło oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy". Nie przekazano jednak więcej informacji. 

Z kolei po środowej rundzie negocjacji Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą pojawiła się informacja, że Kaczyński dołączy do rządu w randze wicepremiera.

Czytaj więcej: Prof. Dudek: Kaczyński wicepremierem? Dziwaczne rozwiązanie, ale ma swój sens

Miałby on objąć nadzorem trzy resorty: sprawiedliwości, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. -  Taki jest plan. Zobaczymy - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. 

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu

Jarosław Kaczyński w rządzie? "Andrzej Duda zna tę koncepcję od dłuższego czasu"

O ewentualne wejście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do rządu był dzisiaj pytany rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Pan prezydent Andrzej Duda zna tę koncepcję od dłuższego czasu - na początku września był w tej sprawie konsultowany" - powiedział. "Jest to propozycja, która jest w pełni zaakceptowana przez pana prezydenta i popierana. To jest rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie" - dodał Błażej Spychalski.

Rzecznik prezydenta ocenił też, że wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu wprowadzi "nową dynamikę" i poprawi współpracę członków Zjednoczonej Prawicy.

Więcej o: