Morawiecki o walce z koronawirusem: Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu

Premierzy Polski, Czech i Węgier deklarują, że chcą uniknąć nowego lockdownu związanego z pandemią koronawirusa. Mówił o tym w Brukseli szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

COVID-19 był jednym z tematów krótkiej rozmowy premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Brukseli. Po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki mówił, że zarówno Polska, Czechy jak i Węgry chcą znaleźć balans między ochroną zdrowia swoich obywateli a ochroną gospodarki. 

Morawiecki: Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu. Przed nami na pewno jeszcze kilka miesięcy pandemii

- COVID zmienia nasze życie, ale wszyscy potwierdziliśmy sobie, że chcemy uniknąć kolejnego lockdownu. Chcemy też mieć taką dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki i tempem wychodzenia z kryzysu a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia - szef polskiego rządu.

- My w Polsce, ale także w Czechach, na Węgrzech zadbaliśmy o to bardzo, ale przed nami na pewno jeszcze kilka miesięcy, mam nadzieję, że ostatnich kilka miesięcy, zmagania z tą pandemią - dodał Morawiecki.

Zobacz wideo Co dalej z ustawami o ochronie zwierząt i o bezkarności urzędników?

Od kilku tygodni w całej Europie notuje się zwiększoną liczbę nowych zachorowań na COVID-19. We Francji padł wczoraj rekord. Koronawirusem zakaziło się 13 tysięcy osób. Wirus szybko rozprzestrzenia się także w Hiszpanii, Niemczech, w Austrii i w Czechach. W Polsce, według danych resortu zdrowia, odnotowano wczoraj rekordową liczbę nowych przypadków: 1136. Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 977 tysięcy osób. Liczba wszystkich zakażeń to niemal 32 miliony.

W Brukseli Morawiecki przedstawił von der Leyen plan gospodarczy dla Białorusi. Podczas spotkania poruszono również wątek nowego paktu migracyjnego dla UE.

>>>Morawiecki o pakcie migracyjnym UE: Są pewne zasady, których się trzymamy