Morawiecki o pakcie migracyjnym UE: Są pewne zasady, których się trzymamy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że konieczne są rygorystyczne kontrole na granicach i pomoc uchodźcom na miejscu. Taka, zdaniem szefa polskiego rządu, powinna być odpowiedź Unii Europejskiej na problem migracji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że państwa Grupy Wyszehradzkiej są gotowe nieść pomoc migrantom. W Brukseli premierzy Grupy V4 rozmawiali z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o unijnym pakiecie migracyjnym.

Zobacz wideo Koniec kryzysu w Zjednoczonej Prawicy? "Jesteśmy na finiszu negocjacji"

Morawiecki w Brukseli: Mamy jednoznaczne spojrzenie dot. kontroli na granicach

Szef polskiego rządu zaznaczył jednocześnie, że "należy trzymać się zasad, które dotyczą zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy". - Jako Grupa Wyszehradzka mamy bardzo jednoznaczne spojrzenie na tę kwestię - podkreślił. 

W tym kontekście Morawiecki mówił o wzmocnieniu kontroli na granicach Unii Europejskiej oraz zasadzie wspierania migrantów w krajach ich pochodzenia. Wspomniał też o polskiej pomocy udzielonej greckiej wyspie Lesbos, gdzie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wysłało 156 składanych domów. Dzięki temu dach nad głową odzyska kilkaset osób, które straciły schronienie w ubiegłotygodniowym pożarze obozu Moria.

Nowy pakt migracyjny Komisja Europejska przedstawiła wczoraj. Komisja w swojej propozycji odeszła od obowiązkowej relokacji, ale przewiduje obowiązkową solidarność. I albo kraje przyjmą uchodźców, albo zorganizują deportację tych, którzy na azyl nie zasługują. Jeśli jakieś państwo w ciągu ośmiu miesięcy nie sfinalizuje całej procedury, będzie musiało przyjąć osoby, które nie zostały deportowane i dopiero później organizować ich wydalenie do krajów pochodzenia.

Krytycznie o tej koncepcji wypowiedział się premier Węgier Viktor Orban. Jego zdaniem jest postęp, ale nadal podejście Brukseli jest złe. Szef węgierskiego rządu uważa, że miejsca, w których przeprowadzano by identyfikacje uchodźców, powinny być utworzone poza Europą.

Morawiecki przedstawił szefowej Komisji Europejskiej założenia Planu dla Białorusi

W trakcie spotkania z von der Leyen szef polskiego rządu przedstawił szczegóły planu gospodarczego dla Białorusi, który uzyskał już akceptację całego Wyszehradu. 

Morawiecki podkreślił, że dziesięciopunktowy Plan dla Białorusi spotkał się z dobrym przyjęciem przewodniczącej KE. Dodał, że program daje Białorusinom nadzieję, że nie zostaną pozostawieni bez pomocy. "Jest to ważne, że nie tylko Polska pomaga Białorusi, ale również Unia Europejska będzie zaangażowana. Tam są propozycje włączenia pakietu stabilizacyjnego, inwestycji infrastrukturalnych z instytucji takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Europejski Bank Inwestycyjny" - mówił premier Morawiecki.

Plan zostanie przedstawiony europejskim przywódcom na unijnym szczycie w Brukseli, który ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Więcej o: