Sondaż: Polacy wolą Morawieckiego od Kaczyńskiego na stanowisku premiera

Z ostatniego sondażu wynika, że Polacy nie chcą zmian na stanowisku szefa Rady Ministrów. Jarosław Kaczyński otrzymał o 28 punktów proc. poparcia mniej, niż obecny premier Mateusz Morawiecki.

Ostatnie dni nie należą do najłatwiejszych dla koalicji Zjednoczonej Prawicy. Konflikty pojawiły się nie tylko przy okazji rekonstrukcji rządu, ale też głosowania nad ustawą o ochronie zwierząt. Nieporozumienia na linii PiS, Solidarna Polska i Porozumienie sprawiły, że zaczęto spekulować o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Z tego powodu przeprowadzono sondaż, w którym sprawdzono, czy Polacy chcieliby zmian na stanowisku premiera.

Sondaż: Polacy wolą Mateusza Morawieckiego od Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku premiera

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że Polacy nie chcą, by Mateusz Morawiecki przestał pełnić funkcję premiera. Na tym stanowisku popiera polityka 48 proc. ankietowanych.

Tylko 20 proc. badanych chciałoby, aby premierem ponownie został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. 9 proc. respondentów widzi na tym stanowisku Jarosława Gowina, 5 proc. Beatę Szydło i 4 proc. Mariusza Błaszczaka. Joachim Brudziński i Piotr Gliński wskazani byli przez 2 proc. ankietowanych, a Zbigniew Ziobro przez 1 proc. badanych. Sondaż przeprowadzony został w dniach 21-22 września na próbie 1076 dorosłych Polaków.

Jarosław Kaczyński jest wskazywany jako polityk, któremu wyborcy ufają najmniej

Wyniki sondażu nie są zaskakujące zwłaszcza gdy porówna się je z innymi badaniami poparcia, w których Mateusz Morawiecki zajmuje zazwyczaj drugie miejsce po Andrzeju Dudzie. Z ostatniego badania IBRiS dla Onetu wynika, że premierowi ufa 48,6 proc. badanych, a szef rządu przegrywa tylko z prezydentem, któremu ufa 52,2 proc. ankietowanych. W sierpniowym sondażu CBOS poparcie dla Morawieckiego wynosiło natomiast aż 54 proc.

Dla porównania z sondażu tego wynika, że Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 41 proc. badanych. Prezes PiS jest jednak politykiem, który jest najczęściej wskazywany przez badanych jako osoba, której wyborcy nie ufają. Taką odpowiedź zaznaczyło wtedy 46 proc. ankietowanych.

Zobacz wideo Rekonstrukcja rządu w toku. Komentuje Michał Woś
Więcej o: