Sondaż. W sprawie "Bezkarności Plus" Polacy przyznali rację Solidarnej Polsce

Ponad 60 proc. respondentów uważa, że Solidarna Polska miała rację, nie popierając ustawy nazywanej czasem "Bezkarnością Plus". Projekt ten mówi o możliwości zwolnienia z odpowiedzialności karnej urzędników, którzy łamią prawo w związku z walką z koronawirusem.

„Czy uważasz, że Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry miała rację, nie popierając ustawy gwarantującej bezkarność politykom i urzędnikom?” - tak brzmiało pytanie, na jakie odpowiedzieli ankietowani w badaniu CBM Indicator, które zostało przeprowadzone na zlecenie "Rzeczpospolitej". Respondenci odpowiedzieli w następujący sposób:

  • "Tak" - 51,2 proc.
  • "Raczej tak" - 15,3 proc.
  • "Raczej nie" - 5,8 proc.
  • "Nie" - 11,4 proc.
  • "Nie wiem" - 16,3 proc.

Z badania wynika, że w kwestii tzw. Bezkarności Plus dwie trzecie badanych zgadza się z Solidarną Polską w mniejszym bądź większym stopniu. 

Badanie zostało przeprowadzone przez CBM Indicator metodą CAWI, w dniach 21-22 września 2020 r. na liczącej 603 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych polskich internautów

Ustawa o bezkarności urzędników walczących z epidemią koronawirusa

"Bezkarność Plus" to projekt ustawy, który zakłada możliwość zwolnienia z odpowiedzialności karnej urzędników łamiących prawo w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Pomysł ten przedstawili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, jednak politycy Solidarnej Polski się mu sprzeciwili. W związku z tym, że ziobryści nie poparli pomysłu PiS, projekt nie trafił pod głosowanie w Sejmie. Brak porozumienia w tej sprawie stał się jedną z przyczyn kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Przepis proponowany przez PiS mówi: "Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania Covid-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione".

Zobacz wideo Czy Ziobro jest tak dobrym ministrem, jak Lech Kaczyński? Girzyński: Oczywiście, że nie