Protest AGROunii. 365 kapuścianych głów ma symbolizować "puste łby posłów"

Działacze AGROunii zorganizowali happening przed Sejmem, chcąc sprzeciwić się wprowadzeniu tzw. piątki dla zwierząt. Wyładowali na Wiejskiej 356 główek kapusty, które mają symbolizować "puste łby posłów popierających likwidację rolnictwa w Polsce".

Happening zorganizowany przed Sejmem ma pokazywać, co rolnicy myślą o "piątce dla zwierząt" i posłach, którzy poparli ten projekt. AGROunia twierdzi, że nowe przepisy dotyczące ochrony praw zwierząt "uderzają z siłą bomby atomowej w polskie rolnictwo, w polskie rodziny utrzymujące się z pracy na roli".

"Kapusta głowa pusta". Główki kapusty symbolizują puste łby posłów popierających likwidacje rolnictwa w Polsce

- napisał na Twitterze lider AGROunii Michał Kołodziejczak. W kolejnym wpisie dodał, że jego organizacja nie marnuje żywności. Kapusty symbolizujące posłów mają zostać przekazane stołecznemu zoo, gdzie zostaną zjedzone przez słonie.

Rolnik o Jarosławie Kaczyńskim: Człowiek, który nie umiał pokochać drugiej osoby ma mi zmieniać życie?

Rolnicy pojawili się także na konferencji prasowej PSL dotyczącej tzw. piątki dla rolników. Ludowcy zaprojektowali odpowiedź na proponowaną przez PiS "piątkę dla zwierząt" i zaproponowali m.in. odszkodowania dla hodowców zwierząt futerkowych, wydłużony czas przejściowy związany z zakazem hodowli na futra oraz przywrócenie wcześniejszych emerytur rolniczych. Jeden z rolników, który pojawił się na konferencji PSL, zapowiedział głodówkę. 

- Zdechnę dla tej Polski i dla mojej rodziny, po to, żeby tym wszystkim durniom udowodnić, że świat nie jest taki, jak wy mówicie, bo Bóg go stworzył trochę inaczej. Nawołuję też do moich biskupów - odezwijcie się, wstawcie się za nami! [...] Człowiek, który nie umiał pokochać przez swoje życie drugiej osoby tylko kota, ma mi zmieniać życie? Dziękuję wam za taką Polskę - mówił Marek Sulima.

"Piątka dla zwierząt". 365 posłów zagłosowało za jej przyjęciem

W czwartek 18 września Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt, która wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Projektem tym zajmie się Senat. Jeśli wyższa izba parlamentu przyjmie nowelę bez poprawek, niewykluczone, że zawetuje ją prezydent Andrzej Duda, który wyrażał niezadowolenie z jej kształtu.

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski
Więcej o: