Patryk Jaki: "Zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska, idziemy dalej". Mazurek: "Nie wierzę"

Patryk Jaki ponownie zabrał głos w imieniu Solidarnej Polski ws. kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. "Nieprawdziwe są informacje o naszych 'żądaniach' 'nowych stanowisk'. Zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska" - napisał. Jego zapewnieniom nie dowierza europosłanka PiS Beata Mazurek. "Oddajecie MŚ [Ministerstwo Środowiska - red]? Tak bezinteresownie? Nie wierzę" - napisała.

Europoseł PiS Patryk Jaki (należy do Solidarnej Polski, dostał się do europarlamentu ze wspólnej listy klubu PiS) zamieścił na Twitterze dwa wpisy, w których skomentował poniedziałkową naradę kierownictwa PiS w sprawie dalszych losów Zjednoczonej Prawicy. Po zakończeniu rozmów poinformowano jedynie, że "zapadły decyzje o decydujących rozstrzygnięciach", ale nie podano szczegółów. Nie wiadomo, czy koalicja zostanie utrzymana i czy Zbigniew Ziobro zostanie na stanowisku ministra sprawiedliwości. 

Zobacz wideo Zbigniew Ziobro: Zjednoczona Prawica ma przed sobą wielką przyszłość. Nawet w rodzinie zdarzają się konflikty

Jaki o negocjacjach: "Zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska". Mazurek nie dowierza

Patryk Jaki stanął w obronie Zbigniewa Ziobry i poinformował, że "parlamentarzyści Solidarnej Polski przez 5 lat głosowali tak jak PiS w 99,9% głosowań" i "walczyli w pierwszej linii w najważniejszych bitwach". W kolejnym wpisie odsłonił kulisy rozmów negocjacyjnych, które Solidarna Polska toczyła w ostatnich tygodniach z przedstawicielami PiS i Porozumienia przed spodziewaną rekonstrukcją rządu (chodziło m.in. o zmniejszenie liczby resortów i rozdzielenia ich na nowo między koalicjantów).

Nieprawdziwe są informacje o naszych 'żądaniach' 'nowych stanowisk'. Zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska (mimo gwarancji w umowie koalicyjnej). Wszystko było ustalone, co potwierdził szef klubu PiS. Minister Zbigniew Ziobro nie mógł się tylko zgodzić na taką ustawę o 'bezkarności', ale idziemy dalej

- napisał Jaki, potwierdzając tym samym medialne doniesienia, że z dwóch resortów, nad którymi dotychczas miała władzę Solidarna Polska, w nowym rządzie miał jej zostać tylko jeden (resort sprawiedliwości).

Słowa Jakiego podważyła europosłanka PiS Beata Mazurek. "Hej, oddajecie MŚ [Ministerstwo Środowiska - red]? Tak bezinteresownie? Nie wierzę. A może za coś? Więc pytam, za co?" - napisała. Patryk Jaki do tego pytania jeszcze się nie odniósł.

"Inny zakres obowiązków" dla Ziobry? Spotkanie z Kaczyńskim prawdopodobnie we wtorek

Po tym, jak rozpoczął się kryzys koalicyjny, nie jest pewne, czy Solidarna Polska "obroni" którykolwiek z resortów. Wiadomo, że Zbigniew Ziobro ma spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, a na tym spotkaniu mają mu zostać przedstawione "twarde warunki". Z informacji Marcina Makowskiego z Dorzeczy.pl i Wp.pl wynika, że spotkanie Kaczyński-Ziobro ma się odbyć we wtorek. Zasugerował on także, że Ziobrze ma zostać przestawiona propozycja "innych obowiązków w rządzie".

"Podczas rozmowy ma paść ustawowe ultimatum oraz przedstawiony inny zakres obowiązków w rządzie. Jeśli nie uda się porozumieć, rząd może się rozpaść. Przynajmniej tak słyszę od polityków zaznajomionych z negocjacjami" - napisał dziennikarz.

Więcej o: