Andrzej Duda może zawetować "piątkę dla zwierząt". Domaga się zmian w ustawie

Andrzej Duda nie jest zadowolony z kształtu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, którą przegłosował Sejm. Prezydent nie wyklucza, że zawetuje nowe prawo - informuje RMF FM.

W czwartek 17 września Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt. Projekt, który przedstawił PiS, nazywany także "piątką dla zwierząt", zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królików) i ograniczenie uboju rytualnego. Za przyjęciem noweli opowiedziała się zdecydowana większość parlamentarzystów, jednak wielu posłów z Solidarnej Polski i Porozumienia wyłamało się podczas głosowania.

RMF FM: Andrzej Duda chce trzech zmian w "piątce dla zwierząt"

RMF FM informuje, że Andrzej Duda również nie jest zwolennikiem "piątki dla zwierząt". Dziennikarz Krzysztof Berenda ustalił, że prezydent domaga się kilku zmian w noweli o prawach zwierząt. Polityk chce m.in., aby okres przejściowy między ogłoszeniem nowego prawa a wdrożeniem go w życie był dłuższy, aby legalna dziś działalność nie stała się nielegalną z dnia na dzień. Prezydent domaga się także, aby usunąć z ustawy ograniczenia dotyczące uboju rytualnego i sprzeciwia się nadania obrońcom praw zwierząt uprawnienia do wchodzenia na prywatną posesję w asyście policji. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, niewykluczone, że prezydent Polski zawetuje nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt. 

Przegłosowana przez Sejm nowelizacja o ochronie praw zwierząt trafi w tym tygodniu do Senatu, gdzie zaczną się prace nad nowymi przepisami. Wyższa izba parlamentu może wnieść poprawki do ustawy. 

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski
Więcej o: