Zbigniew Ziobro pytany o koalicję: Nie chcę mówić o polityce, zapraszam na kolejną konferencję

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zwołał konferencję prasową w sprawie afery GetBack. Kiedy został zapytany o kryzys w Zjednoczonej Prawicy, zaprosił dziennikarzy na kolejne spotkanie.

W poniedziałek rano Prokuratura Krajowa poinformowała na Twitterze, że o godzinie 10 rozpocznie się briefing prasowy Zbigniewa Ziobry. Wydarzenie, którego tematem było działania prokuratury w śledztwie dotyczącym spółki GetBack, rozpoczęło się z ponad 20-minutowym opóźnieniem.

Zbigniew Ziobro: Prokuratura sporządziła postanowienie o postawieniu zarzutów Leszkowi Cz.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że Prokuratura Regionalna w Warszawie sporządziła postanowienie o postawieniu zarzutów Leszkowi Cz., który jako przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku działał na szkodę bardzo wielu klientów banku. Powiedział także, że prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie miliardera. Jeśli sąd się do niego przychyli, zostanie wydany list gończy.

Minister sprawiedliwości mówił także o Sławomirze Nowaku, który pełnił funkcję ministra transportu w rządzie Donalda Tuska, a w lipcu 2020 roku został zatrzymany przez CBA w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. Był to wynik trwającego od 2019 polsko-ukraińskiego śledztwa, badającego m.in. przetargi opiewające na kwotę ponad 270 milionów euro. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro stwierdził, że Donald Tusk będzie musiał zmierzyć się z dowodami w tej sprawie.

- Smutne to, ale prawdziwe, że tak wysoko oceniani współpracownicy Tuska powodują tak ogromny wstyd dla Polski, który będzie związany z ujawnianiem kolejnych materiałów dowodowych - powiedział Ziobro.

Zbigniew Ziobro uniknął pytania o kryzys w Zjednoczonej Prawicy

Lider Solidarnej Polski został także zapytany o medialne doniesienia związane z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy. Zbigniew Ziobro stwierdził wówczas, że w budynku Prokuratury Krajowej nie będzie się odnosił do kwestii politycznych i zaprosił dziennikarzy na kolejną konferencję prasową, która tym razem odbędzie się w Ministerstwie Sprawiedliwości. To wydarzenie ma się rozpocząć o 12:30. 

Afera GetBack. O co chodzi?

Afera GetBack wybuchła w kwietniu 2018 roku. Firma istniejąca od 2012 roku rozwijała się na początku z zawrotnym tempie, ale w końcu zaczęła tracić płynność. Mimo problemów emitowała obligacje na ogromną sumę, której później nie była w stanie spłacić. Spółka pożyczyła od inwestorów ponad 2 mld złotych, a następnie przestała regulować zobowiązania. Prokuratura ustaliła, że w aferze poszkodowanych może być ponad 10 tysięcy osób fizycznych i prawie 200 firm, a straty obligatariuszy mogą przekraczać 2,5 mld złotych.

W związku z aferą GetBack został aresztowany prezes spółki Konrad K., który usłyszał zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw, wśród których jest m.in. usiłowanie oszustwa na kwotę 250 mln złotych i wyrządzenie szkody majątkowej na ponad 185 mln złotych. 25 stycznia 2019 r. zgromadzenie wierzycieli firmy przyjęło układ, zgodnie z którym poszkodowani obligatariusze mają szanse odzyskać jedną czwartą zainwestowanych pieniędzy.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie afery GetBack najbardziej zawiodły instytucje państwowe. NIK zarzuciła Komisji Nadzoru Finansowego, że nie wykryła zagrożeń dla rynku i klientów. Choć firma działała pięć lat, nie przeprowadzono w niej żadnej kontroli. KNF nie podjęła też żadnych kroków, choć trafiały do niej sygnały o możliwych nieprawidłowościach.