Sondaż. PiS wygrywa wybory bez koalicjantów. Ziobro i Gowin z fatalnym wynikiem

Gdyby wybory parlamentarne w Polsce odbyły się w tę niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski. "Zbuntowani" koalicjanci Zjednoczonej Prawicy, czyli Solidarna Polska i Porozumienie, musieliby się obejść smakiem - żadna z partii nie przekroczyłaby bowiem progu wyborczego.

Ustawa o odpowiedzialności urzędniczej w czasie epidemii koronawirusa, a także głosowanie nad tzw. Piątką dla zwierząt wywołały poważny kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości otwarcie mówią o tym, że Solidarna Polska i Porozumienie to już ich "byli koalicjanci", a partia mogłaby sama pójść do przyspieszonych wyborów. Scenariusza, w którym kadencja Sejmu zostałaby skrócona, nie wykluczają też politycy ugrupowania Zbigniewa Ziobry, gdyby minister sprawiedliwości został odwołany ze stanowiska. 

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski wynika jednak, że przyspieszone wybory i próba walki o mandaty bez wsparcia ze strony PiS-u, mogłaby oznaczać koniec sejmowego bytu dla Solidarnej Polski i Porozumienia. 

Sondaż. PiS wygrywa wybory bez koalicjantów. Ziobro i Gowin z poparciem nieco ponad 1 proc.

Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, z 35-procentowym poparciem wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. 21,8 proc. badanych zadeklarowało oddanie głosu na Koalicję Obywatelską. Do Sejmu weszłyby również: Polska 2050 Szymona Hołowni (10,6 proc.), Konfederacja (8,2 proc.) i Lewica, gdyby startowała pod jednym szyldem, a nie jako koalicja (5,8 proc.). Pod kreską znalazły się natomiast: Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 (3 proc.), Solidarna Polska (1,5 proc.) i Porozumienie (1,2 proc.).

Gdyby jednak do wyborczego boju stanęła Zjednoczona Prawica - z Kaczyńskim, Ziobrą i Gowinem na czele - otrzymałaby już 40,9 proc. głosów. W takim wariancie na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 22,4 proc. ankietowanych, Polska 2050 uzyskałaby 11,2 proc. poparcia, Konfederacja - 8,1 proc., Lewica - 5,4 proc., a Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 - 3,2 proc.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 48,3 proc. respondentów. 

W badaniu przeprowadzonym dla WP dwa tygodnie temu, na PiS - bez koalicjantów na listach -  głos chciało oddać 38,3 proc. respondentów. Wówczas Solidarna Polska miała 1,2 proc. poparcia, a Porozumienie - 1,7 proc.

Sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w piątek 18 września metodą CATI na grupie 1100 dorosłych Polaków.

Więcej o: