Fundacja Rydzyka otrzyma od Ziobry miliony złotych. OKO.press: Na ochronę praw chrześcijan

Fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk, w maju 2020 r. powołała do życia Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Jak ustalił portal OKO.press, do 2023 r. COPC ma otrzymać milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Tylko do sierpnia na konto centrum wpłynął już ponad milion złotych.

Portal OKO.press poinformował, że Centrum Ochrony Praw Chrześcijan założone przez twórcę Radia Maryja i TV Trwam, otrzymało dotację z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. A dokładniej z V konkursu na "przeciwdziałanie przyczynom przestępczości na lata 2020-2023", który opiewał w sumie na 14 mln złotych.

"Fundacje i stowarzyszenia, które chciały w nim wystartować, miały 10 dni na zgłoszenie ofert. W odróżnieniu od większości poprzednich konkursów na 'przeciwdziałanie przyczynom przestępczości' ten miał bardzo konkretną tematykę - obronę wiary i moralności" - pisze Sebastian Klauziński, dziennikarz OKO.press.

Zobacz wideo Prof. Stanisław Obirek: Czekam na moment, gdy ojciec Rydzyk pęknie

Na konto fundacji Rydzyka już wpłynął milion złotych na działalność Centrum Ochrony Praw Chrześcijan 

Lux Veritatis wyceniła przyszłe działania COPC na siedem milionów złotych. Fundacja nie chciała udzielić odpowiedzi, jaką kwotę otrzymała z Ministerstwa Sprawiedliwości na lata 2020-2023. OKO.press ustaliło jednak, że do 19 sierpnia 2020 r. na konto projektu wpłynęło już ponad milion złotych. A biorąc pod uwagę, że dotacja z V konkursu przyznawana jest w kwartalnych transzach, na kontro fundacji o. Rydzyka mogą wpłynąć miliony złotych. 

"Trudno odgadnąć, na jakie działania Centrum może wydać aż tyle pieniędzy. Kwota dotacji na taki cel jest o tyle zaskakująca, że finansowane z Funduszu Sprawiedliwości ośrodki pomocy ofiarom przestępstw - czyli główny cel działania funduszu - dostały ok. 2-4 mln złotych na trzy lata działalności. A z tych pieniędzy muszą opłacić pomoc prawną, psychologiczną i finansową dla ofiar" - przypomina Klauziński. 

Na razie COPC uruchomiło swoją stronę internetową oraz profil w serwisie Facebook (śledzi go nieco ponad 400 osób). Publikowane są tam głównie informacje nt. państw, gdzie prześladuje się chrześcijan, "przedruki" z prawicowych portali, informujące o zagrożeniach ze strony ideologii LGBT, a także wpisy o atakach na kościoły i osoby duchowne w Polsce. 

Fundacja o. Rydzyka regularnie pozyskuje środki z Funduszu Sprawiedliwości (np. w 2017 r. otrzymała 640 tys. zł).

Więcej o: