Budka: Jesteśmy gotowi na przedterminowe wybory. Zostałem upoważniony do rozmów koalicyjnych

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka powiedział, że jego partia jest gotowa na "każdy wariant przedterminowych wyborów". - Wydałem dyspozycję do struktur regionalnych Platformy - przekazał. - To wszystko, co dzieje się od kilku dni, pokazuje, że Jarosław Kaczyński całkowicie stracił rozeznanie w rzeczywistości - zaznaczył.

Borys Budka skomentował konflikt w Zjednoczonej Prawicy i doniesienia o tym, że Jarosław Kaczyński może zdecydować o odwołaniu Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości. Solidarna Polska grozi, że będzie się to wiązało z koniecznością przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Przedstawiciele PiS podkreślają, że są gotowi na taką ewentualność, a nawet na utworzenie rządu mniejszościowego. Konflikt narasta, a zawieszeni w prawach członków partii zostali minister Jan Krzysztof Ardanowski i 13 posłów PiS.

Czytaj więcej: Konferencja Solidarnej Polski. "Próba odwołania Ziobry oznacza wybory, które są prezentem dla PO, LGBT i mafii"

Borys Budka: Jesteśmy gotowi przeprowadzić każdy wariant przedterminowych wyborów

Borys Budka zabrał głos na briefingu prasowym po wyjściu z nadzwyczajnego posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej. 

Jesteśmy w sytuacji wielkiego kryzysu państwa. Zamiast zajmować się pandemią, zamiast zajmować się bezpieczeństwem Polek i Polaków, Prawo i Sprawiedliwość znowu zajmuje się sobą. To wszystko, co dzieje się od kilku dni, pokazuje, że Jarosław Kaczyński całkowicie stracił rozeznanie w rzeczywistości

- powiedział Budka. Jak dodał, jego partia "jest gotowa na przedterminowe wybory", a także prowadzenie rozmów z innymi klubami ws. utworzenia opozycyjnej większości.

Wydałem dyspozycję do struktur regionalnych Platformy, by być gotowymi na wariant przyspieszonych wyborów i te prace są od dzisiaj wdrożone w życie. Mamy gotowy sztab po kampanii wyborczej prezydenckiej, jesteśmy gotowi przeprowadzić każdy wariant przedterminowych wyborów.
Zostałem upoważniony przez zarząd PO do rozmów z koalicjantami w KO, ale również do rozmów z innymi ugrupowaniami o możliwych wariantach większości parlamentarnej dla konstruktywnego wotum nieufności.
Dziś jesteśmy przygotowani na każdy wariant, ale oczekujemy od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jasnej i czytelnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną (...) czy oddaje Polskę i chce, by odbyły się przedterminowe wybory

- dodał, podkreślając, że Platforma Obywatelska przygotowuje scenariusze "na każdą ewentualność". Kolejne nadzwyczajne posiedzenie zarządu partii zostało zwołane na poniedziałek. 

Już dziś i przez ten weekend będziemy prowadzić szerokie konsultacje polityczne, będziemy rozmawiać z każdym, podkreślam -  z każdym partnerem parlamentarnym i pozaparlamentarnym. Dziś przy tym kryzysie rządu PiS, przy tym kryzysie państwa, w które zostało wpędzone nieodpowiedzialnymi decyzjami polityków Zjednoczonej Prawicy, ważne jest, by stawiać na bezpieczeństwo Polaków, na pewną przyszłość

- podkreślił.

Zobacz wideo
Więcej o: