"Decyzją Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, z dniem dzisiejszym, w prawach członka PiS zostali zawieszeni niektórzy posłowie" - napisał na Twitterze Krzysztof Sobolewski. Dotyczy to polityków, którzy głosowali przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Zawieszeni w prawach członka PiS zostali następujący politycy tego ugrupowania:
Konsekwencje zostały wyciągnięte wobec posłów PiS. Rzeczniczka partii pytana była także o decyzje w sprawie koalicjantów. Anita Czerwińska podkreśliła, że w sprawie posłów Solidarnej Polski i Porozumienia "zbierze się kierownictwo i konsekwencje również będą podjęte".
Pozostali politycy, którzy wyrazili sprzeciw wobec ustawy to członkowie klubu PiS: Mieczysław Baszko, Tadeusz Cymański, Mariusz Gosek, Norbert Kaczmarczyk, Sebastian Kaleta, Mariusz Kałużny, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Maria Kurowska, Kazimierz Moskal, Dariusz Olszewski, Jacek Osuch, Jacek Ozdoba, Tomasz Rzymkowski, Piotr Sak, Edward Siarka, Anna Maria Siarkowska, Andrzej Sośnierz, Aleksandra Szczudło, Piotr Uruski, Marcin Warchoł, Michał Woś, Tadeusz Woźniak, Michał Wójcik i Zbigniew Ziobro. Od głosu wstrzymali się posłowie Porozumienia: Kamil Bortniczuk, Stanisław Bukowiec, Michał Cieślak, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka, Włodzimierz Tomaszewski, Michał Wypij i Jacek Żalek.
Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS już wcześniej zapowiadał, że w piątek zostaną podjęte decyzje w sprawie zawieszenia członków ugrupowania, którzy głosowali przeciwko lub wstrzymali się od głosu w ustawie o ochronie zwierząt. - Chcemy postawić sytuację na nogi - mówił w TVP1 Krzysztof Sobolewski. - Nie wiem jeszcze na jak długo [potrwa zawieszenie polityków - red.]. To może wiązać się też z innymi konsekwencjami, jak na przykład utrata stanowiska - mówił z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.